Vedení více než padesátitisícového města chce tímto způsobem z Karviné vytlačit problémové obyvatele. Spolupracovat na tom bude i se společností Residomo, která ve slezském městě vlastní na 8000 bývalých hornických bytů, uzavřelo s ní dnes memorandum.

Doplatek na bydlení dostávají lidé, kteří jsou v hmotné nouzi. "Většinou, naše zkušenost je taková, jsou to lidé, kteří dlouhodobě nepracují, kteří mnohdy jsou takzvaně nepřizpůsobiví, kteří tady třeba přijíždějí ze severních Čech nebo z východního Slovenska, nemají jakékoli návyky na slušné chování a bydlení," řekl primátor.

Situace podle něj zneužívají lidé, kteří byty pronajímají. Při vyhlášení bezdoplatkových zón o výhody přijdou. "Pro byznysmeny s byty už to nebude takový kšeft, protože když si nechají ten byt zdemolovat a nebudou mít z toho 15.000 měsíční nájem, který jim zaplatí stát, tak je to nebude motivovat k tomu, aby tyto lidi tam vozili," řekl Wolf.

Možnost vyhlásit oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů v místech, kde je narušován veřejný pořádek, jsou ohroženy děti či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog, dává radnicím loňská novela zákona o hmotné nouzi. Do takových lokalit úřad práce nemůže vyplácet doplatky na bydlení novým žadatelům. Zástupci například Kladna, Ústí nad Labem, Litvínova a dalších měst si opatření chválí. Podle kritiků této praxe to ale problém neřeší, protože lidé se budou přesouvat a soustředí se v místech, kde pomoc získají. Dvě desítky senátorů požádaly Ústavní soud, aby část zákona s tímto opatřením zrušil.

Generální ředitel Residoma Jan Rafaj řekl, že firma má stejný cíl - mít v bytech obyvatele, kteří chtějí město zvelebovat. Chce proto rovněž udělat všechno pro to, aby v Karviné nepřizpůsobiví lidé nebydleli. "Začali jsme na začátku roku. Je to zatím několik desítek lidí, kterým jsme neprodloužili smlouvu," řekl Rafaj.

Uvedl, že lidé mají možnost dostat se do bytů Residoma i prostřednictvím neziskových organizací, s kterými firma spolupracuje. Nájemníci jsou pak pod každodenním dozorem. "V případě, že jsou tam opakované stížnosti na chování, na jiné problémy s přístupem k nemovitosti, tak na to ty lidi upozorňujeme, a pokud je to opakované, tak smlouvu neprodloužíme. To se právě stalo v letošním roce a budeme pokračovat. Chci vzkázat těm občanům: Prostě nebudete u nás bydlet, pokud nebudete dodržovat podmínky," řekl.

Wolf uvedl, že v problémových oblastech se dělají větší kontroly. Mnoho lidí podle něj přijelo například ze Slovenska na návštěvu, někdy ani nemají platné doklady nebo mají falešná razítka na pracovních smlouvách. "Takže zkoumáme pracovní smlouvy, zkoumáme, jestli mají vyšetření od lékaře, jestli opravdu to je pravé, takže je to taková jakoby větší kontrola, a to se jim moc nelíbí," řekl primátor.

Zapojuje se podle něj celá městská policie i sociální odbor. "Jednáme intenzivně i s úřadem práce. Já si myslím, že to je jediný nástroj, který dneska máme na to, abychom minimálně lidi, kteří se tímto způsobem chovají, abychom jim to znechutili, ať jdou, kam chtějí," řekl Wolf.

Rozšíření bezdoplatkových zón se nyní řeší ve správním řízení. "Samozřejmě byznysmeni s byty už se odvolávají, ale já jsem přesvědčený, že to dotáhneme do konce a že někdy na konci července budou zóny vyhlášeny," řekl Wolf.

Ve městě také skončí dvě ubytovny: k 31. červenci Mašinka na vlakovém nádraží a k 31. srpnu Kosmos. Část obyvatel této ubytovny už podle primátora bydlení v Karviné nedostane. Město ji za 80 milionů korun přestaví na bydlení pro seniory.