Ukrajinci budou ke vstupu do schengenského prostoru potřebovat biometrický pas a jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní. Nebudou potřebovat víza, pokud přijedou z podnikatelských, turistických či rodinných důvodů. Bezvízový styk, který se s výjimkou Británie a Irska vztahuje na celou EU, ale nebude pro občany Ukrajiny znamenat právo v unii pracovat.

Součástí schengenského prostoru jsou s výjimkou Rumunska, Bulharska, Chorvatska, Kypru, Británie a Irska všechny členské země EU. Británie a Irsko zájem o začlenění do Schengenu nemají, ostatní unijní země o vstup usilují. Z neunijních států se do systému volného pohybu bez hraničních kontrol zapojily Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

Bezvízový styk s Ukrajinou schválil už v dubnu Evropský parlament, a to výraznou většinou, když pro zrušení víz zvedlo ruku 521 poslanců a proti bylo 75. Dnešní potvrzení tohoto kroku Výborem stálých zástupců při Evropské unii (COREPER) tak už bylo v zásadě jen očekávanou formalitou, stejně jako jí bude definitivní stvrzení ministry zemí EU na jejich schůzce 11. května v Bruselu.

Loni v prosinci Evropský parlament schválil také mechanismus pro rychlejší a jednodušší znovuzavedení vízové povinnosti. Tento takzvaný suspenzivní mechanismus je označován za záchrannou brzdu pro případ výrazného nárůstu azylových žádostí z daných zemí či jiného problémového vývoje. O spuštění mechanismu mohou požádat unijní země, případně Evropská komise.