Činnost spolku Fussilet 33, který mešitu v západní části německé metropole provozoval, zakázal soud na návrh města už v polovině února, uvedla rozhlasová a televizní stanice RBB. Úřady o tom ale informovaly až dnes, kdy bylo rozhodnutí o zákazu doručeno. Modlitebnu, která byla místem setkávání radikálních islamistů, uzavřeli minulý sami provozovatelé. Zároveň vypověděli nájemní smlouvu.

Policie dnes prohledala 24 objektů na území metropole včetně bývalé mešity, 15 bytů, dvou kanceláří a šesti vazebních cel. Razie, která začala v šest hodin ráno, se zúčastnilo kolem 460 policistů. Do akce se zapojili i jejich kolegové v Hamburku a braniborském Rüdersdorfu, kteří v obou městech prohledali po jednom bytu.

Dnešní zákrok sloužil mimo jiné k zabavení majetku spolku Fussilet 33. U příslušné banky si také německé úřady vyžádaly výpisy z konta za posledních šest měsíců.

V mešitě v berlínské čtvrti Moabit se podle vyšetřovatelů setkávali radikálové, kteří byli připraveni páchat násilné činy. Fungovala podle nich také jako náborové středisko pro vysílání islamistů do bojů na Blízkém východě a vybíraly se tu rovněž peníze na financování terorismu. Modlitebnu navštěvovali především Turci a muslimové z oblasti Kavkazu.

"Vědělo se, že mešita je teroristickým hnízdem v hlavním městě," řekl dnes RBB odborník na terorismus Jo Goll. O jejím zákazu se uvažovalo už od roku 2015. Nakonec ho uspíšil prosincový teroristický útok Amriho, který mešitu také navštěvoval.

Teroristický čin, během kterého Amri najel uneseným kamionem do davu na trzích, si vyžádal 12 obětí včetně jedné Češky. Kolem 50 dalších lidí utrpělo zranění. Amriho zastřelila o pár dní později na útěku italská policie nedaleko Milána.