Vztyčování vlajky nad troskami zachytil fotograf Thomas Franklin. Na snímku jsou hasiči George Johnson, Dan McWilliams a Billy Eisengrein, kteří předtím vlajku přinesli z jachty, které kotvila na řece Hudson nedaleko WTC. Mnozí fotografii, která se dostala i na americké známky, přirovnávají k slavnému snímku Joea Rosenthala. Ten během druhé světové války vyfotografoval vztyčování vlajky USA na tichomořském ostrově Iwodžima.

Ukázalo se, že původně vztyčená vlajka zmizela jen několik hodin po vyvěšení. Na jejím místě se pak objevila nová, která byla chybně považována za tu originální. Když se ukázalo, že vlajka vyvěšená hasiči zmizela, začalo pátrání.

V listopadu 2014 se pohřešovaná vlajka nečekaně objevila v Everettu ve státě Washington. Na místní hasičskou stanici ji přinesl muž, který se představil jen jako vysloužilý mariňák Brian. Najít Briana se prozatím nepodařilo. Brian řekl, že vlajku dostal od vdovy po jednom z hasičů, kteří zahynuli při zásahu 11. září 2001. Tehdy přišlo o život 343 hasičů.

Znovuobjevená vlajka od té doby prošla řadou testů, jejichž cílem bylo ověřit pravost. Na elektrikářské pásce, která byla namotána na provaz ke zvednutí vlajky, se odborníkům podařilo najít DNA. Ta však podle analýzy nepatřila zmíněné trojici hasičů a ani majiteli jachty či lodní posádce.

Forenzní specialista William Schneck se zkoumání vlajky, vláken či prachovým částicím, které obsahovala, věnoval několik týdnů. Rovněž porovnával fotografie, na kterých byla na jachtě či nad troskami zachycena. Jeho závěr je takový, že provaz i vlajka byla v září 2001 vystavena prachu z trosek WTC.

Vlajka se také dostala k někdejšímu newyorskému policistovi, který nyní pracuje v Everettu. Vlajku si přiložil k tváři a nasál její vůni, pak prohlásil, že to je ten pach, který si z 11. září 2001 pamatuje, uvedla CNN.