"Ve světě i v evropském prostoru sledujeme nárůst radikálních a extremistických sil. Znát minulost, vychovávat a vzdělávat mladé lidi je klíčovým úkolem v boji proti radikalizaci společnosti. Jen tak mladí lidé dokážou odolávat různým kampaním a dezinformačním válkám," uvedla Žitňanská.

Podle slovenské ministryně, jejíž země v současnosti předsedá Radě EU, souvisejí radikální a extremistické názory i s chudobou či vytvářením kulturních ghett. "Je to také otázka obavy o bezpečnost v době, kdy čelíme terorismu a migračním vlnám. Je to i dezinformační válka. Proti těmto zdrojům musíme politicky aktivně bojovat na všech frontách," uvedla Žitňanská.

Ministryně odmítla názory, že prosazování opatření proti posilování extremismu trvá státům dlouho. "Když chceme respektovat principy právního státu, některé procesy trvají déle. Zatímco ti, kteří nerespektují principy právního státu, mohou jednat velmi rychle a bez zábran," řekla.

Také člen Evropské komise Tibor Navracsics po jednání uvedl, že jednou z největších výzev, kterým Evropa v současnosti čelí, je radikalizace a extremismus. "Zatímco právní systémy mohou řešit výzvy současných dní formou postihů a trestů, vzdělávání může řešit výzvy do budoucna," řekl Navracsics, který je komisařem pro školství, kulturu a mládež.

Součástí dvoudenní schůzky politických představitelů členských zemí EU a zástupců dalších institucí, která byla svolána u příležitosti Evropského dne památky obětí totalitních režimů, byla v pondělí také pietní akce u památníku věnovaného lidem, jež nepřežili pokus o útěk z komunistického Československa přes přísně střeženou hranici do západních zemí.