"Jestliže bude existovat určitá strategie boje proti IS, pak by Turecko a Saúdská Arábie mohly podniknout pozemní operaci," citovala Çavusoglua turecká média. "Saúdská Arábie také vyslala letadla do Turecka, na základnu Incirlik. Saúdskoarabští představitelé přijeli a základnu si prohlédli. Kolik přesně dorazí letadel, zatím není jasné," dodal.

Ankara i Rijád podporují syrské povstalce, kteří bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Konflikt, který trvá již téměř pět let, si dosud vyžádal 260.000 obětí. Chaosu v zemi využili radikálové z hnutí Islámský stát a dalších islamistických organizací a obsadili rozsáhlá území. Postup islamistů se snaží zastavit syrská armáda, kurdské jednotky a ze vzduchu jim pomáhají i letouny koalice v čele se Spojenými státy. Loni na konci září začalo cíle v Sýrii bombardovat i Rusko.

Podle agentur AP a Reuters dnes turecká děla ostřelovala nedávno vydobyté pozice kurdských milic YPG ve vesnici Azaz a blízké letecké základně na severu provincie Halab.

YPG jsou ozbrojenou složkou kurdské Strany demokratické unie (PYD) a podporuje je Rusko i Spojené státy, zatímco Ankara stranu považuje za teroristickou organizaci.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes podle Reuters potvrdil, že turecké síly na YPG na severu Sýrie zaútočily, a vyzval skupinu ke stažení z oblasti. "Provedeme protiúder proti každému kroku (YPG)," řekl novinářům šéf turecké vlády. "YPG se okamžitě stáhnou z Azazu a okolní oblasti a už se k ní znovu nepřiblíží," prohlásil Davutoglu.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby vyzval jak Turecko, tak syrské Kurdy, aby ustoupili a raději se zaměřili na "společnou hrozbu" v podobě bojovníků Islámského státu, kteří kontrolují značnou část Sýrie.

"Naléhali jsme na syrské Kurdy a další síly spjaté s YPG, aby nevyužívali zmatené situace k ovládnutí nového území," uvedl Kirby v prohlášení. "Viděli jsme rovněž zprávy o dělostřelecké palbě z turecké strany a vyzvali Turecko, aby přerušilo toto ostřelování," dodal.