Sedmadvacetiletý Abaaoud je považován za mozek buňky, která letos v lednu v Belgii plánovala atentát proti policejním cílům. Policie buňku odhalila a ve východobelgickém městě Verviers rozprášila. Při akci policisté zastřelili dva členy buňky, Abaaoud však unikl.

V červenci pak uprchlého Abaaouda belgický soud poslal v nepřítomnosti do vězení za verbování mladých radikálů. Do Sýrie vyslal mimo jiné i svého mladšího bratra Younese. Ten do této blízkovýchodní země odjel loni v lednu, když mu bylo 13 let, proto ho také mnohá média nazvala nejmladším džihádistou světa.

Abaaoud v Sýrii nyní zjevně pobývá, ačkoli se již několikrát objevily zprávy o jeho možné smrti. Údajně je zachycen na videu z loňského března, jak řídí otevřenou dodávku s několika těly. Francouzská rozhlasová stanice RTL uvedla, že je jedním z nejaktivnějších katů Islámského státu. Podle řady médií Abaaouda nejméně s jedním či dvěma atentátníky pojí vazby.

Abaaoudův otec Omar se svého syna před časem v letošním rozhovoru pro belgické noviny Het Laatste Nieuws zřekl. "Naši rodinu zostudil. I naše životy jsou zničeny. Proč by chtěl zabíjet nevinné Belgičany? Naše rodina této zemí vděčí za vše," řekl.

Francouzská prokuratura dnes rovněž oznámila, že zná identitu dalšího útočníka - jmenoval se Samy Amimour a v roce 1987 se narodil ve Francii. Stopy Amimoura, který útočil v hudebním sále Bataclan, vedou do města Bobigny, které je součástí metropolitní oblasti Paříže a kde podle médií žije jeho rodina. V noci na dnešek policie podnikla v Bobigny razii.

Amimour byl v roce 2012 po neúspěšném pokusu odcestovat do Jemenu obviněn v rámci protiteroristického vyšetřování a soud na něj uvalil dohled. Úřadům ale zmizel, proto na něj byl vydán mezinárodní zatykač. Jeho rodina podle AFP sdělila, že po svém zradikalizování odjel před dvěma lety do Sýrie.

Francouzská prokuratura dnes rovněž oznámila, že u jednoho ze sebevražedných útočníků byl nalezen syrský pas na jméno Ahmad Muhammad. Toto jméno není neznámé. Již o víkendu řecké a srbské úřady uvedly, že přes jejich území prošel počátkem října jako migrant. Pas na toto jméno se našel u jednoho ze sebevražedných atentátníků nedaleko fotbalového stadionu Stade de France. Pětadvacetiletý Muhammad podle prokuratury pocházel ze syrského Halabu. Není vyloučeno, že pas na toto jméno je falešný.

Bezprostředně po útocích úřady identifikovaly devětadvacetiletého Omara Ismaila Mostefaie, který útočil v Bataclanu. Jeho identita byla stanovena podle otisku prstů. Mostefai byl policii dlouhodobě znám, nejdříve jako pachatel drobné kriminality, později jako zradikalizovaný muslim.

Jako jeden ze tří sebevražedných atentátníků u stadionu Stade de France bylo identifikován dvacetiletý francouzský občan jménem Bilal Hadfi.

Policie dál pátrá po šestadvacetiletém bruselském rodákovi Salahu Abdeslamovi, který se podle ní na útocích zjevně podílel. Abdeslamův jednatřicetiletý bratr Brahim se podle dřívějších informací v pátek odpálil na Voltairově bulváru poblíž klubu Bataclan.

Nejmenovaný představitel turecké vlády dnes podle AFP řekl, že Ankara Francii loni v prosinci a znovu letos v červnu varovala před jedním z teroristů, kteří v pátek zaútočili v Paříži. Výstraha se prý týkala právě Mostefaie, na kterého turecká tajná služba narazila, když na žádost francouzské strany prošetřovala aktivity jiných čtyř islámských radikálů. Mostefai se údajně s touto skupinou stýkal. Na turecké území vstoupil v roce 2013. "O jeho odjezdu ze země ale nemáme žádné informace," dodal zástupce turecké vlády, který hovořil pod podmínkou anonymity.