Podle Bokovové má v Iráku IS pod kontrolou území, na němž se nachází pětina z 10.000 světově známých archeologických nalezišť a kulturních památek. Vyplenil je a není jasné, co se stalo s ostatními.

Některá z nalezišť v Sýrii byla podle ní vydrancována takovým způsobem, že nyní už nemají pro historiky a archeology žádnou hodnotu. UNESCO se obává, že podobně mohou skončit také památky v Libyi.

Abdal Karím řekl, že IS v sobotu zničil sochu bohyně Al-Lát. "Byla to unikátní památka vysoká tři metry a vážící 15 tun. Jde o nejkrutější čin, jaký IS v Palmýře spáchal," řekl Abdal Karím. Sochu pocházející z 1. století před naším letopočtem vytesanou do vápence objevili polští archeologové v roce 1977.

IS obsadil středosyrskou Palmýru v květnu a tamní památky prý zaminoval. Abdal Karím před několika týdny sdělil, že jeho lidé z místa odvezli menší artefakty, ale nezbyl jim čas dostat do bezpečí mnohatunové sochy. Dnes prohlásil, že sochu bohyně Al-Lát pouze "zakryly kovovým plátem a obložili pytli písku. "Chtěli jsme ji ochránit před bombardováním, ale nenapadlo nás, že IS přijede a zničí ji," prohlásil.

Chalífát, který IS založil před rokem na severu Sýrie a Iráku, se rozkládá na území někdejší asyrské říše a v místech, kde vzkvétaly řecká a římská civilizace a kde muslimové žili po staletí v sousedství s křesťany. IS islám interpretuje podle striktního výkladu salafistů, kteří neislámské památky považují za pohanské.

IS sám natáčí z ničení videa a UNESCO má k dispozici také satelitní snímky nalezišť. "Záměrné ničení, jakého jsme svědky v Iráku a Sýrii, dosáhlo rozměrů neznámých v současné historii. Nejen že ničení pokračuje, ale je systematické. Plenění archeologických nalezišť a muzeí zejména v Iráku dosáhlo úrovně průmyslového ničení," řekl Bokovová. Jde podle ní o kulturní čistku, která ničí společné kořeny lidstva.

IS prý nutí místní zemědělce vykopávat památky, které potom jeho členové vyvážejí a prodávají. Mnoho artefaktů je v soukromých sbírkách po celém světě. "Vědí, že jsou v tom peníze a snaží se je z toho získat. Víme také, že účastníci konfliktu prodávají zboží překupníkům a soukromým sběratelům," sdělila šéfka UNESCO.