"Jaroslav Rudiš s ironií a jemným citem pro každodenní starosti lidí vykresluje ve svých textech společnost s pomocí svérázných postav, které jsou často obětí tragikomických událostí," uvedli pořadatelé na adresu autora Nebe pod Berlínem, Grandhotelu nebo Národní třídy. "A tak jsou jeho knihy cool, vtipné, kritické, politické, poetické... krátce: literární rock'n'roll."

Pětačtyřicetiletý spisovatel, scénárista a dramatik cenu považuje za nejvýznamnější, kterou kdy dostal. "Mě těší, že mám v Německu a v Rakousku čtenáře. Myslím, že česká literatura nebo česká kultura se potřebují dostat ven z té země," řekl dnes ČTK Rudiš, který žije střídavě v Německu a v Česku.

"Pro mě je důležitá ta přirozenost přecházení z češtiny do němčiny a zase zpátky, návrat k určité dvoujazyčnosti, která třeba v Česku a českých zemích byla před sto lety normální a trochu se vytratila," poznamenal. "Já jsem strašně rád, že se v obou těch jazycích pohybuji, že jsem v nich doma," uvedl také spisovatel, který se podílel i na komiksové trilogii a filmu Alois Nebel a s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) založil skupinu Kafka Band.

Cena literárních domů, které podporují literaturu, pořádají čtení nebo výstavy a vedle Německa působí i v Rakousku a ve Švýcarsku, podle Rudiše patří právě i jeho kolegům. "Mě těší, že to není cena jen pro mě, ale i pro mé spolupracovníky," zdůraznil dnes.

V Turnově narozený autor, kterého na jaře čeká série autorských čtení v německy mluvících zemích, v minulosti získal třeba Cenu Jiřího Ortena nebo čtenářskou cenu Magnesia Litera.