Mince z 11. století našla náhodou 6. března žena v lese, v keramické nádobě. V ČR se jedná o jeden z největších pokladů mincí tohoto období. V jihočeském měřítku nemá nález z poloviny 11. století podle muzejního archeologa Jaroslava Jiříka obdoby: většina nálezů spadá do předminulého a počátku minulého století. "A bez řádného vědeckého zpracování byly rozptýleny. Jako příklad uveďme nález neznámého množství denárů Břetislava I. a Spytihněva II. vyoraný v roce 1892 v okolí Protivína," uvedl Jiřík.

Podle mluvčí muzea Kláry Koubové je podobných nálezů z 11. století v jižních Čechách sotva pět. "Takové věci se zde opravdu nenacházejí, navíc je to skoro kilo a půl stříbra. Poklad byl v lese, poblíž byla dvě zřejmě přemyslovská hradiště, musela si to tam schovat nějaká tehdejší elita, ne jen tak někdo," řekla ČTK Koubová.

Nález v dubnu rozebrali a ošetřili archeologové z Jihočeské univerzity. Nyní se dělá detailní rozbor. Podle předběžného určení nechal 493 mincí razit kníže Břetislav I. a 848 kusů kníže Spytihněv II. Mince před konzervací vážily přibližně 1330 gramů. Poklad byl uložen do země kolem roku 1061, vzhledem ke značné ryzosti kovu a velmi dobrému zachování mincí je bude možné dále dělit do variant podle razidel použitých při ražbě.

"Je to hodně čisté stříbro, nějakých 90 procent. Celý poklad vystavíme, ale až bude všechno zpracované, protože ještě přijdou konzervace. Poklad ale nebude součástí stálé expozice," řekl ČTK Prášek s tím, že případnou odměnu nálezkyni vyplatí Jihočeský kraj, jenž je zřizovatelem muzea. Letos mu dal provozní příspěvek 20,3 milionu korun.