Čínský umělec a aktivista připravuje projekt přímo pro Velkou dvoranu Veletržního paláce. Kromě toho se kurátorsky bude podílet na výstavě Otisky vědění - Řeč keramiky, jež představí keramická díla umělců jako jsou Joan Miró, Kazimir Malevič nebo Pablo Picasso.

Společnost vlasteneckých přátel umění, jejíž Obrazárna se stala předchůdkyní dnešní Národní galerie, byla založena 5. února 1796. Ta o výročním víkendu otevírá zdarma všech šest sbírkových expozic, tedy Šternberský, Schwarzenberský, Salmovský a Veletržní palác, Klášter sv. Anežky České a palác Kinských, i aktuální výstavy. Doprovodný program, se zaměří na nejvýznamnější díla sbírek, ale nabídne také výtvarné dílny.

Ve Veletržním paláci je do neděle prodloužená výstava Jiřího Kovandy, jednoho z nejvýznamnějších současných českých umělců. Představuje koláže, instalace, sochy, performance a akce, jež vznikly ve spolupráci s jinými umělci, s aktéry kulturní scény či diváky. Grafický kabinet představuje ilustrační kresby Jana Zrzavého ze sbírek NG.

V paláci Kinských až do konce února trvá výstava fotografií Oliviera Adama, který léta dokumentuje život buddhistických mnišek v Himálaji. Expozici starého umění ve Šternberském paláci aktuálně doplňuje výstava After Rembrandt. Postupně ukazuje díla osmi současných autorů vytvořená jako umělecké reflexe Rembrandtovy malby. Obrazy jsou vystavovány naproti Rembrandtovu dílu.

První letošní výstavu zahájí NG 24. února. Expozici středověkého umění v Anežském klášteře doplní výstava Očím skryté, která nahlédne pod povrch vzácných deskových obrazů. Oficiální zahájení výstavní sezony bude v březnu trojicí vernisáží. Výstavu Příběh Charty v Salmovském paláci galerie pořádá při příležitosti 40. výročí Charty 77. Rozsáhlý projekt Jízdárna představí ve Valdštejnské jízdárně netradičním způsobem dílo Františka Skály a Veletržní palác bude hostit aktuální instalaci Aj Wej-weje vytvořenu přímo pro Prahu.