Ekonomický poradce a ředitel výzkumu MMF Maurice Obstfeld nicméně varoval před zhoršujícími se dlouhodobými vyhlídkami světové ekonomiky. Vyspělé země podle něj musejí řešit problémy spojené s pomalým růstem produktivity či se stárnutím populace, zatímco rozvíjející se země závislé na exportu komodit budou muset diverzifikovat své ekonomiky, aby podpořily jejich budoucí růst.

Obstfeld poukázal také na rizika spojená s vysokou úrovní zadlužení, a to ve veřejném i v soukromém sektoru. Upozornil rovněž na rostoucí napětí v obchodních vztazích.

"Vyhlídky na obchodní restrikce a odvetná opatření by mohly podkopat důvěru a vykolejit globální růst," uvedl Obstfeld. Upozornil, že růst napětí v obchodních vztazích odstartovalo březnové rozhodnutí Spojených států uvalit nová cla na dovoz oceli a hliníku.

MMF předpokládá, že růst americké ekonomiky v letošním roce zrychlí na 2,9 procenta z loňských 2,3 procenta. V příštím roce však podle fondu růst největší ekonomiky světa zpomalí na 2,7 procenta.

V eurozóně letos měnový fond počítá jen s nepatrným zrychlením růstu, a to na 2,4 procenta z loňských 2,3 procenta. V příštím roce fond v eurozóně očekává pouze dvouprocentní růst.

Hospodářský růst v Číně letos podle fondu zpomalí na 6,6 procenta z loňských 6,9 procenta. Příští rok pak fond počítá s dalším zvolněním tempa růstu hrubého domácího produktu (HDP) Číny, a to na 6,4 procenta.