Policisté od začátku letošního roku do konce června vyšetřovali v kraji 2015 nehod, meziročně jich tak přibylo 56. "Naopak o 12 méně bylo těžce zraněných, rovněž tak se snížil počet lehce zraněných, a to o devět," uvedla mluvčí policie Vlasta Suchánková. Za prvních polovinu letošního roku utrpělo 41 lidí těžké zranění a 550 lehké.

Nejčastějšími viníky havárií byli motoristé, způsobili 1585 nehod. "Alkohol se podepsal na vzniku 110 nehod, drogy pak na 13. Při těchto nehodách zemřeli dva lidé, další tři byli zraněni těžce a 55 lehce," uvedl Polák.

V rámci prevence se chce Liberecký kraj o letních prázdninách zaměřit na nejohroženější skupiny, tedy děti, cyklisty a motocyklisty. Děti v prvním pololetí zavinily 22 nehod. "Z toho v sedmi případech jako cyklisté a v 15 jako chodci. Tyto události se naštěstí obešly bez mrtvých či těžce zraněných," dodal Polák.

Za první pololetí letošního roku vyšetřovala policie v celé zemi 49.608 dopravních nehod, o 2149 více než loni. Zemřelo při nich 228 lidí, což je o pět více než v roce 2016. Tragický byl letos zejména červen, kdy zemřelo 63 lidí. Loni v tomto měsíci při nehodách přišlo o život 36 lidí. V Libereckém kraji měly letos červnové nehody čtyři oběti. Na následky zranění při střetu dvou vozidel u Doks na Českolipsku zemřela třiatřicetiletá řidička fabie. V Jablonném v Podještědí na Liberecku zahynula čtyřiasedmdesátiletá žena poté, co ji při couvání srazil popelářský vůz. Sedmapadesátiletý motocyklista nepřežil nedaleko Provodína na Českolipsku srážku s nákladním vozem a stejně starý cyklista zemřel po pádu z kola v Jenišovicích na Jablonecku.