Konečná dohoda s tureckým investorem by měla být uzavřena do konce tohoto roku, uvedla Zotějevová na okraj konference o jaderné energetice v Moskvě. Hodnotu turecké investice do projektu podle agentury Reuters nesdělila.

Rosatom bude projekt financovat se svými tureckými partnery za využití úvěrů od agentur na podporu vývozu a dovozu a od bank, uvedla na konferenci ředitelka finančního oddělení Rosatomu Anastasja Polovinkinová. Dodala, že produkce čtyř reaktorů bude prodávána hlavně státu a malý objem z ní provozovatel nabídne na trhu.

Projekt za 20 miliard dolarů (471 miliard Kč) by měl být podle poslední dohody Rosatomu s Ankarou dokončen v roce 2023 a uspokojovat by měl 6-7 procent spotřeby elektrické energie v Turecku. Rosatom se dohodl s Tureckem na výstavbě už v roce 2011 a první reaktor měl být podle původních plánů spuštěn v roce 2019. Projekt ale narazil na odklady, a byl dokonce pozastaven, když Turci v listopadu 2015 sestřelili nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér zapojený do operací v Sýrii.

Turecko naprostou většinu své spotřeby energie dováží, což pro něj znamená roční náklady zhruba 50 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč). V roce 2014 podepsala Ankara dohodu o výstavbě druhé jaderné elektrárny s konsorciem japonských společností Mitsubishi Heavy Industries a Itochu Corporation spolu s francouzskou GDF Suez. Předloni vláda zahájila jednání o výstavbě třetí jaderné elektrárny s americkou společností Westinghouse, osud projektu je ale nejistý, protože Westinghouse letos vyhlásil bankrot.