AMF podala na ministerstvo financí takzvané oznámení o existenci sporu, a to na základě mezinárodní smlouvy o ochraně investic. Na základě toho mají obě strany šest měsíců na to se dohodnout. "Pokud tato lhůta uplyne marně, je AMF připravena zahájit investiční arbitráž. Doufám však, že investiční arbitráž nebude potřeba a že spor vyřešíme smírnou cestou," napsal v oznámení právní zástupce AMF Ondřej Sekanina.

Podle ředitelky odboru mezinárodní právní služby na ministerstvu financí Marie Talašové je ale podání nedostatečné a je to forma nátlaku na stát. "Naprostá většina těchto notifikací nakonec podáním samotné žaloby u arbitrážního panelu nekončí. Tohle je ale nic nestojí," řekla Hospodářským novinám (HN) Talašová.

AMF tvrdí, že bez náhrady přišla o obě letadla kvůli neoprávněnému prohlášení konkurzu na Fischerův majetek, kvůli dvojitému neoprávněnému zápisu letadel do konkurzní podstaty a také v důsledku finálního prodeje strojů za nízkou cenu, která odrážela jejich nedostatečnou údržbu. Český stát podle AMF neochránil její investici do letadel a zodpovídá za selhání konkurzních soudů.

Letadla kvůli složitým soudním sporům stála téměř pět let odstavená na ruzyňském letišti. Nakonec se prodala v roce 2010 za víc než dva miliony dolarů (nyní asi 48 milionů Kč). Podle zpráv v médiích skončily boeingy v Nigérii.

Konkurz na Fischerův majetek byl v České republice zahájen v roce 2005 poté, co o dva roky dříve vyplynuly na povrch finanční potíže Fischerových firem. Fischer s konkurzem nesouhlasil a po několika odvoláních dosáhl v roce 2008 u Nejvyššího soudu jeho zrušení. Nejvyšší soud tehdy výrok zdůvodnil tím, že na Fischerův majetek už byl dříve zahájen konkurz v Německu.

Mimo spor s AMF má stát v současnosti celkem 12 případů arbitrážních sporů v různých procesních stádiích, z toho sedm z nich s provozovateli solárních elektráren, píše IHNED. Celkem podle Talašové čelí Česká republika investičním arbitrážím za téměř deset miliard korun. Tyto spory se zaměřují na případy, kdy stát mohl poškodit investici zahraničního investora třeba tím, že zvýhodnil domácí firmy, nesprávně fungovaly soudy nebo se nečekaně změnila legislativa.