Vedle trestního oznámení chce ČEZ podat žaloby na dodavatele o náhradu škody. Hlavním dodavatelem přitom byla Škoda Jaderné strojírenství.

Podle analytika J&T a minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra mohou být ztráty ČEZ ještě vyšší. Za loňský a letošní rok je odhadl na tři až čtyři miliardy korun. To Beneš nechtěl komentovat.

V dukovanské elektrárně vyráběl loni od poloviny září do konce prosince proud pouze jeden ze čtyř bloků. Důvodem byla kontrola několika tisíc svarů v jaderné části, která musela být opětovně provedena. Při prověrce dokumentace byly totiž nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Původní problematické kontroly svarů prováděla deset let externí firma Tediko, která zodpovědnost za odstávky v prosincovém prohlášení odmítla.

"Nemyslím si, že to bylo primárně o lajdáctví. To bylo vědomé podvádění. Jestliže všichni zaměstnanci této firmy vědomě podváděli, je to trestný čin. Takže tam budou trestněprávní důsledky pro konkrétní lidi a je dost možné nejen na straně dodavatelů. A vyvodíme i personální důsledky. Takže budou padat i v ČEZ hlavy," uvedl Beneš.

V současnosti je podle Beneše třetí blok Dukovan v provozu, první a druhý blok jsou ve fázi náhřevu a spouštění a budou v plném provozu příští týden a čtvrtý blok je na běžné odstávce na výměnu paliva.

ČEZ na začátku února oznámil, že do budoucna významně změní strukturu kontrol zařízení v obou tuzemských jaderných elektrárnách. Důležitou roli bude hrát dceřiná společnost ÚJV Řež.