Strategii, která stanovuje způsob dalšího využití jednotlivých frekvenčních pásem, vypracoval ČTÚ loni na podzim a předal jí ministerstvu průmyslu a obchodu. To zvažovalo, že do dokumentu zakomponuje zpoplatnění některých dosud volných kmitočtů. Ve finální verzi ale záměr není.

"ČTÚ při zpracování této strategie, která je první v historii úřadu, nastínil střednědobý výhled, kam má nakládání s rádiovým spektrem směřovat. Jsme rádi, že vláda tuto vizi úřadu sdílí," uvedl předseda ČTÚ Jaromír Novák.

Navržené kroky podle Nováka povedou především k rozšíření dostupnosti dalších částí rádiového spektra pro vysokorychlostní internet, a to pro jeho licencované i bezlicenční využití širokopásmovými přístupovými sítěmi.

Dokument je současně podkladem k digitálnímu vysílání v Česku. Návrh počítal mimo jiné s tím, že ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem kultury, ČTÚ a Radou pro rozhlasové a televizní vysílání do konce roku vypracují Strategii rozvoje terestrického televizního vysílání. MPO se vedle toho podílí i na zpracování Strategie rozvoje digitálního rozhlasového vysílání, která je v kompetenci ministerstva kultury.

"Věřím, že strategie, tak jak byla schválena, přispěje k větší právní jistotě podnikatelského sektoru, který využívá rádiové spektrum pro poskytování služeb občanům České republiky, ať již se jedná například o šíření televizního vysílání, nebo datové služby," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.