Vitáskovou dříve poslal Krajský soud v Brně na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku získaly v roce 2010 neoprávněně licenci na provoz. Předsedkyně úřadu vinu popírá a celou kauzu považuje za vykonstruovanou. Rozsudek není pravomocný. 

Vitásková v úterý řekla, že ji senátorská imunita nezajímá, protože nic nezákonného neprovedla. „V žádném případě nebudu žádat Senát, aby mě nevydal,“ prohlásila. Ujistila, že pokud bude zvolena, bude postupovat tak, jak zákon předsedovi ERÚ ukládá. Řekla, že je ochotna předčasně ukončit svůj mandát.

Energetický zákon totiž stanovuje, že funkce předsedy ERÚ je neslučitelná s funkcí poslance, senátora, soudce, státního zástupce, člena vlády nebo jinou funkcí ve veřejné správě nebo s členstvím v politické straně nebo politickém hnutí. Vitásková také řekla, že do politické strany vstoupit nemíní.

„Paní předsedkyně Alena Vitásková nepatří do kriminálu, ale do Senátu,“ prohlásil předseda Úsvitu Miroslav Lidinský. Řekl také, že Úsvit ctí presumpci neviny.

Vitásková také dodala, že se jako předsedkyně ERÚ setkává s útoky a metodami, které nejsou přijatelné v demokratické společnosti. „Paralelní struktury, zasahující nejen do energetiky, ochromují řízení státu, ochromují demokracii. Střetla jsem se se zlem,“ prohlásila. „Udělám vše pro to, aby nás zlo nezadupalo do země,“ dodala. „Miluji tento region, miluji občany, kteří v něm žijí,“ pronesla na adresu Ostravska.

Vitásková bude v Ostravě o přízeň voličů bojovat například s bývalým zástupcem ředitele ostravské policie Jesefem Pravdou (ČSSD), ředitelem moravskoslezských hasičů Zdeňkem Nytrem, který bude společným kandidátem ODS a TOP 09, náměstkem hejtmana Ivanem Strachoňem (KSČM), někdejším ředitelem České televize v Ostravě Iljou Racem (KDU-ČSL), starostkou Lianou Janáčkovou (Nezávislí) a knihkupcem Janem Becherem (Česká pirátská strana). 

Fotogalerie
5 fotografií