Před finanční krizí se podle dat z průzkumů před Vánocemi slavilo v devíti z deseti firem. Většinou šlo ale o večerní posezení v hospůdce, kdy se po několika hodinách společnost rozešla nebo rozjela domů.

„V tom je asi patrný největší posun,“ říká k tomu analytik cestovního ruchu. „Firmy sázejí na motivační programy a místo několikahodinových posezení pořádají delší akce, kde účastníci stráví minimálně jednu noc.“

Místo hospůdky třeba pobyt na horách

Vánoční večírek se nemusí omezit jen na posezení v hospůdce. Je možné vyrazit i na společný delší pobyt.
Nejen hotely na horách, ale i v jiných částech republiky hlásí větší zájem. Konec září a říjen jsou obdobím, kdy se většina personálních oddělení pokouší vyřešit, kde a kdy se bude večírek, popřípadě teambuilding konat. „Čím později totiž celou akci naplánujeme, tím míň lidí nakonec dorazí. Mají už prostě jiné plány,“ vysvětlují na jednom z nich, proč se ubytovací kapacity zamlouvají s takovým předstihem.

Akce by měla ideálně upevnit staré vazby a dát příležitost vzniknout novým. Vánoční teambuilding by neměl být jen příležitostí pro zaměstnance jak se zadarmo najíst a napít na účet firmy, ale hlavně možností seznámit se blíž s kolegy a pobavit se.

„Což jde ve chvíli, kdy pořád hlídáte čas odjezdu posledního metra, nebo si nemůžete dát ani skleničku, protože řídíte, dost špatně,“ upozorňuje na další úskalí tradičních večírkových akcí manažer.

Korporátní bubnování – všichni v jednom rytmu

Nejnovějším a zároveň prý nejintenzivnějším způsobem teambuildingu s pobytem v hotelu je takzvané korporátní bubnování. Některé hotelové řetězce jeho rostoucí oblíbenost zaznamenaly a nabízejí ho teď přímo v rámci speciálních balíčků předvánočních teambuildingových pobytů. „Zájem o krátké programy, ale i o intenzívní dvoudenní workshop je velký,“ potvrzuje manažerka jednoho z nich.

Právě teď je nejvyšší čas zamluvit místo a čas konání vánoční firemní akce.

Pod zatím nepříliš známým pojmem se ukrývá teambuildingová metoda, kdy všichni zúčastnění pod vedením profesionálů hrají na bubny nebo jiné perkusní nástroje. Správný facilitátor, neboli člověk, který lekci vede, dokáže za pomoci různých technik, vytěžit z hraní maximum pro zlepšení chodu firmy. „Za pomoci korporátního bubnování je možné zlepšit komunikaci i kooperaci mezi jednotlivými účastníky,“ nastiňuje jeden z lektorů.

Právě v době krize si spousta firem uvědomila, jak je důležité mít motivované a loajální zaměstnance. Společné pobyty jsou jednou z možností, jak pracovní tým utužit. „Peníze investované do podobných akcí a pobytů se pak firmám mnohonásobně vrátí,“ říká personalista.

Kromě utužení kolektivu a odpočinutí od předvánočního shonu je možné společný pobyt využít třeba i k nastínění dalších firemních plánů do budoucna. Jen pozor na to, že podle průzkumů zdlouhavé probírání pracovních problémů na podobných akcí velkou část účastníků spíše otravuje.

Co je to korporátní bubnování?

V České republice korporátní neboli firemní bubnování funguje od roku 2008 a jeho obliba pořád roste. Pokud nevíte, co si pod ním představit, pak vězte, že tato aktivita má dvě základní varianty.

Tou první je bubnování, při kterém může naráz bubnovat až 2000 účastníků. Můžete se s ním setkat i na konferencích významných firem. Každý účastník má svůj buben, nebo jiný perkusní nástroj, kterým pod vedením profesionálů tvoří společně s ostatními jeden rytmus. Tato činnost prý dokáže naladit všechny účastníky na stejnou hladinu vědomí a zvýšit pozornost, která je na podobných setkání potřeba.

Druhou metodou je tzv. drum circle, kdy lektor pracuje s menší skupinou obvykle osmi až čtyřiceti lidí. Pro bubnování není potřeba žádná hudební průprava, zvládne ho každý. Správný facilitátor, tedy lektor, dokáže odhalit a následně i odstranit problémy, které v pracovním kolektivu jsou. K mání jsou nejen dvouhodinové programy, ale i intenzívní workshopy, kdy celá skupina bydlí společně v hotelu a lektor po skončení kurzu vyhodnotí výsledky a poradí s tím, jak pracovní tým ještě zlepšit.

Autor: Lucie Štěrbová & OREA HOTELS

Inzertní sdělení: Tipy na Vánoční večírky

OREA HOTELS, největší český hotelový řetězec s více než 20 hotely v těch nejatraktivnějších lokalitách České republiky vybírá z nabídky hotelů vhodných pro firemní akce:

OREA Hotel Devět Skal, Vysočina

V posledních letech firmy vánoční večírky spíše omezovaly. Letos to pro zaměstnance vypadá lépe.

Hotel na Vysočině v blízkosti Milovského rybníka je ideálním místem pro vánoční párty – uvítací závin a punč, slavnostní raut, nebo bazén a fitness – i tyto služby mohou být součástí Vaší firemní akce.

OREA Wellness Hotel Horizont, Šumava

Šumavský hotel s krásným bazénem s protiproudem, wellness centrem a unikátním výhledem na hřebeny je dalším z míst, kde je možné uspořádat netradiční vánoční setkání.

OREA Wellness Hotel Santon, Brno

Vánoční večírek nad Brněnskou přehradou – i to je jedna z netradičních možností jak poděkovat zaměstnancům a klientům za uplynulý rok. V hotelu je i luxusní wellness centrum.

Komerční prezentace