"Sestoupili jsme dost hluboko. Opravdu doufám, že se tento pokles spolupráce už dotkl dna," poznamenal ministr v přednášce pro aktivisty vládnoucí strany v Moskvě. Momentálně už k dalšímu poklesu nedochází, ale ani nevidí žádnou snahu o zlepšení ve vztazích mezi oběma velmocemi. Podle Lavrova nejde o novou studenou válku, ale spíše o "setrvalé ochlazení".

"Bude to dlouhé, a to nejen kvůli tomu, že ukrajinská krize ještě potrvá nějakou dobu a všichni budou muset pomyslet na to, jak konstruktivně spojit síly, a ne jen na jednostranné sankce," odhadl a dodal, že také nějaký čas potrvá, že si Američané uvědomí nutnost přehodnotit své postavení ve světě vzhledem k posílení nových center hospodářského, finančního a politického vlivu.

Vztahy mezi Ruskem a Západem kvůli ukrajinskému konfliktu čelí nejhorší konfrontaci od konce studené války a rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Moskva a Washington také tři roky vedou spor o Sýrii, kde Rusové zůstali spojenci prezidenta Bašára Asada, zatímco Američané stojí na straně opozice.

Lavrov dnes poznamenal, že Rusko je ochotno zapojit se do boje proti Islámskému státu, avšak pouze s mandátem Rady bezpečnosti OSN. "Když se mluví o koalicích, tak ji vytvořme, přijmeme takové rozhodnutí v RB OSN," řekl a dodal, že podřizovat boj s terorismem snaze potrestat nevýhodné režimy není ani správné, ani morální, ani účinné.