Skupina nizozemských a australských policistů má u obce Hrabove dohlížet na sběr trosek letadla, které by měly přispět k objasnění okolností tragédie. Členové policejní mise mají mít podle smlouvy v místě katastrofy zaručenou volnost pohybu.

"Personálu mise je dovoleno nosit zbraň a pro vlastní obranu a pro zajištění své činnosti ji i použít," stojí podle Ukrajinské pravdy ve smlouvě.

Členové nizozemského a australského týmu se ale nemohou na místo pádu boeingu dostat, protože v bezprostředním okolí se stále bojuje. Na místo dnes nemohla dorazit ani skupina australských a nizozemských expertů na soudní medicínu, která ani nevyjela z Doněcka.

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes naléhavě požádal ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby přerušil bojové operace v okolí dopadu malajsijského letadla na východě země. Tvrdé boje se odehrávají asi 70 kilometrů východně od Doněcka a zasahují i k silnici, která k troskám malajsijského stroje vede.

K ukončení bojů v místě sestřelení Boeingu 777 dnes bojující strany vyzvali také ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí se shodli na tom, že je nezbytné "v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN zajistit nezávislé mezinárodní vyšetřování (pádu letadla) a zastavení bojů v místech, kde se trosky nacházejí".

Ruské ministerstvo současně se zprávou o telefonickém rozhovoru Kerryho s Lavrovem zveřejnilo prohlášení, v němž tvrdě kritizuje Kyjev za jeho údajné pokusy zabránit vyšetřování katastrofy. Moskva podle ministerstva navrhla v pondělí schválit na půdě Rady bezpečnosti tiskové prohlášení požadující ukončení bojů v místě pádu letadla, ale USA spolu s Británií a Litvou ruský krok údajně vetovaly.