Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Vizovické Trnkobraní 2023: Hudba Vizovice rozezní už po čtyřiapadesáté

Soutěž v pojídání švestkových knedlíků při předchozích ročnících Vizovického Trnkobraní
Soutěž v pojídání švestkových knedlíků při předchozích ročnících Vizovického Trnkobraní  (Autor: Blesk - Slávka Červená)
Autor: Jiřina Sivcová - 
20. března 2023
12:30
  • 18. – 19. srpna 2023
  • Vizovice, areál likérky R. Jelínek
  • Vstupné:
    Celofestivalová vstupenka max. 1 750 Kč (na místě 1 900 Kč)
    Jednodenní páteční vstupenka v max. 1 000 Kč (na místě 1 100 Kč)
    Jednodenní sobotní vstupenka v max. 1 100 Kč (na místě 1 200 Kč)

Jako každý rok se v polovině léta na dva dny zaplní areál likérky R. Jelínek příznivci festivalu Vizovické Trnkobraní. Jedná se o nejznámější a největší hudební akci ve Zlínském kraji. Žánrově není festival nijak vyhraněný, proto si jej užije snad každý. Na dvou stages se představí čeští a slovenští hudební interpreti a kapely. 

Festival je prezentován jako akce pro celou rodinu. Není proto divu, že je v areálu dětský koutek, kinokavárna, divadelní scéna a mnoho dalších aktivit pro děti. Každý návštěvník má možnost navštívit vizovický zámek a likérku R. Jelínek, kde ochutná tamní alkoholické speciality. Snad nejznámější ikonou festivalu je soutěž v pojídání švestkových knedlíků. Cílem je sníst co nejvíce knedlíků během 60 minut. Držitelem rekordu je americký účastník, který jich spořádal celkem 233. 

Počátky Vizovického Trnkobraní sahají až do roku 1967. Tehdy se několik tamních obyvatel rozhodlo oslavit švestkovou úrodu a nejznámější švestkový alkoholický produkt – slivovici. Koncept oslav se uchytil a letošní 54. ročník je opět velkou oslavou švestek. Na festivalu najdete proto speciální gastro koutek, kde jsou nejrůznější švestkové produkty všech druhů. Tyto jsou doplněné o další jídlo a pití z ovoce, se kterým likérka R. Jelínek také pracuje. Cílem festivalu je mimo jiné také představení místních lidových řemesel a souborů.       

Line-up a program festivalu Vizovické Trnkobraní 2023

Během dvou festivalových dnů vystoupí mnoho kapel a hudebních interpretů. Přesný harmonogram a soupis potvrzených kapel ještě ale není kompletní. Prozatím je zveřejněno pouze několik jmen, na které se účastníci festivalu mohou těšit. 

Po pěti letech se na festival vrátí Jarek Nohavica se svými nezapomenutelnými texty písní. Představí se také oblíbený písničkář a muzikant Tomáš Klus nebo charismatická Rozálie. Z kapel vás potěší songy skupiny Kryštof, Fleret, Horkýže Slíže, Mirai a Poetika

Doprava na festival Vizovické Trnkobraní 2023

Vlastním autem

Cesta vlastním automobilem je nejpohodlnější. Vizovice jsou ze Zlína vzdálené asi 15 km, nikde nemusíte přesedat a v blízkosti areálu jsou záchytná festivalová parkoviště. 

Jestliže pojedete z Prahy, najeďte na dálnici D1, která vás navede do Brna. U Hulína sjedete na silnici číslo 49 (směr Otrokovice, Zlín). Projedete celé Otrokovice, Zlín a dále se budete držet směrem na Valašskou Polanku. Z Prahy bude cesta trvat 3,5 – 4 hodiny. Ten, kdo pojede z Brna, bude na cestě jen 1,5 hodiny. 

Diváci z okolí Liberce mají více možností, jak se dostat do Vizovic. Jednou variantou je cesta směr Mladá Boleslav a Praha. Trasa z Prahy je popsána výše. Můžete ale také vyrazit po silnici číslo 35 přes Hradec Králové, Vysoké Mýto, Litomyšl, Mohelnici a Olomouc. Z Olomouce pojedete mimo dálnici do Přerova, kde se napojíte na dálnici D55. Tato vás zavede až do Zlína. Obě cesty vám zaberou v průměru 4,5 hodiny. 

Kdo pojede z Českých Budějovic, vyrazí po dálnici D3 a následně silnici číslo 19 až do Humpolce, kde se napojí na dálnici D1 do Brna. Zbytek cesty je popsán výše. Z této jižní části republiky dorazíte do Vizovic asi po 3,5 hodinách. 

Autobusem

Vizovice jsou menší město u Zlína a bohužel neleží na těch hlavních autobusových a vlakových trasách. Kdo pojede autobusem z Čech, bude muset počítat s náročnější cestou. Z Prahy musíte po cestě přesednout minimálně dvakrát (Brno nebo Uherské Hradiště, Zlín). Autobus jezdí téměř každou hodinu a cesta vám sebere 5 – 9 hodin. Fanoušci z Liberce a Českých Budějovic se musí na cestu autobusem obrnět velkou dávkou trpělivosti. Některé spoje vás nutí během 6 – 12 hodinové cesty vícekrát přesednout.

Pokud vyrazíte z Brna, je před vámi klidná cesta. Jednou přestoupíte ve Zlíně a za 2 – 3 hodiny jste na místě. 

Vlakem

Z Prahy vyjíždí vlakové spoje každou hodinu. Můžete si vybrat spoj s jedním přestupem v Otrokovicích nebo přestoupíte dvakrát (Olomouc a Otrokovice). Zhruba za 4,5 hodiny můžete ochutnat pravou slivovici přímo v areálu likérky. 

Z Liberce i Českých Budějovic je vlakové spojení stejně komplikované jako to autobusové. Z obou startovacích stanic pojedete průměrně 7 hodin. Některé spojení vás nutí dvakrát přestoupit, jiné ale počítá až s pěti přestupy na jiný vlak. Zkuste v tomto případě raději zvážit cestu vlastním automobilem.

Brněnští diváci budou ve vlaku 2,5 hodiny a přesednou pouze v Otrokovicích. Ten je dopraví až přímo do Vizovic. Některé denní spoje si však žádají ještě jeden přestup v Přerově. 

Ubytování na festivalu Vizovické Trnkobraní 2023   

Komu nevadí vlastní stan, může využít free stanového městečka nebo si zakoupit své místo ve VIP kempu. Tato placená varianta stanování představuje hlídaný, oplocený a osvětlený areál s recepcí, sprchami, umývárnami a toaletou. Obě varianty jsou nedaleko areálu. 

Jestliže ale nejste příznivci kempování, budete chtít jistě strávit noc na hotelu nebo v penzionu. Ubytovací kapacity v těsné blízkosti Vizovic, kam byste mohli dojít pěšky, jsou už vyprodané několik měsíců před festivalem. Ve vzdálenosti zhruba do 15 km jsou například obce Luhačovice, Pozlovice, Valašské Klobouky, Slavičín, Lidečko, Fryšták nebo Ratiboř. Tady se cena za ubytování na jednu noc pro dvě osoby pohybuje v průměru kolem 2 000 Kč. Volné pokoje jsou prozatím k dispozici.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi