Česko má nového prezidenta! Pavel složil slib, děkoval rodině a nastínil další kroky
Česko má nového prezidenta. Generál ve výslužbě Petr Pavel složil na společné schůzi obou parlamentních komor slib a stal se definitivně hlavou státu. Svůj den zakončil rozhovorem pro Českou televizi, během kterého řekl, že přeci jen bude bydlet na Hradě. Víkendy chce ale trávit ve svém domovském Černoučku. Dění kolem Zemanova odcházení i Pavlova nástupu jsme sledovali na Blesk.cz online.

Tady se můžete podívat na snímky, jak vypadala poslední inaugurace - 8. března znovu usedl do úřadu Miloš Zeman.
„Dnes vrcholí přípravy na zítřejší inauguraci zvoleného prezidenta Petra Pavla. Chtěli bychom vás informovat, že Pražský hrad bude v tento slavnostní den přístupný veřejnosti. Budou otevřeny vstupy z Hradčanského náměstí, Opyše i přes Prašný most,“ uvedl na Twitteru Pražský hrad.
Dnes vrcholí přípravy na zítřejší inauguraci zvoleného prezidenta Petra Pavla.
— Pražský hrad - Kancelář prezidenta republiky (@HradOfficial) 8. března 2023
Chtěli bychom vás informovat, že Pražský hrad bude v tento slavnostní den přístupný veřejnosti. Budou otevřeny vstupy z Hradčanského náměstí, Opyše i přes Prašný most. pic.twitter.com/iQuOlkWgdE

Mynářova firma podala u soudu stížnost. Nechce vracet dotaci na penzion v Osvětimanech.
Firma Clever Management končícího hradního kancléře Vratislava Mynáře podala kasační stížnost proti rozsudku, podle kterého by měla firma vrátit evropskou dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Věc tak nyní bude řešit Nejvyšší správní soud, napsal dnes večer web Seznam Zprávy.
Olomoucká pobočka Krajského soudu Ostrava nedávno zrušila rozhodnutí ministerstva financí, podle kterého firma Clever Management nemusí vracet šestimilionovou dotaci z EU. Ministerstvo se tak případem bude pravděpodobně zabývat znovu. Původní rozhodnutí ministerstvo vydalo v době, kdy jej vedla Alena Schillerová (ANO).

Zítřejší inaugurace se zúčastní také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Se Zemanem plánuje nadále neformálně spolupracovat i jeho dosavadní mluvčí Jiří Ovčáček. Chce mu například pomáhat s organizací rozhovorů. Ovčáček to dnes řekl v rozhovoru pro server Blesk.cz. Uvedl také, že k dnešnímu dni rezignoval na funkci ředitele tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky i na funkci mluvčího hlavy státu. Zaměstnancem Hradu bude formálně do konce března.
Od 1. dubna chce Ovčáček nastoupit do nového zaměstnání v soukromém sektoru, přesnější informace ale nesdělil. „Rozhodně ale nemám ambici dále býti ve státní správě, býti v žurnalistice, ve veřejném prostoru. Bude to soukromý sektor,“ řekl Ovčáček ke svým dalším plánům.

„Náš boj za práva důchodců někončí. Doufejme, že pan prezident Petr Pavel rozhodne rozumně a v prospěch našich důchodců,“ uvedl před chvílí na Facebooku Andrej Babiš (ANO).
O slavnostním aktu se mluví jako o inauguraci, jak ale upozorňuje Blesk Zprávy bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt, tento pojem Ústava vlastně nezná.
„Není to používáno přesně, měli bychom spíše říkat převzetí úřadu. Toho devátého března proběhne na Pražském hradě ceremoniál složení slibu,“ vysvětluje s tím, že i ostatní státy začaly ceremonii říkat inaugurace i po vzoru Spojených států a jedná se o vypůjčený název, který český právní řád nezná.
Jak vypadal program inaugurace v historii?
V minulosti slavnostní akt doznal mnoha změn. Za Masaryka tak stačil slib složený ve Sněmovně, později ovšem přibyla i vojenská přehlídka, která ovšem při poslední inauguraci Miloše Zemana z programu znovu vypadla. Úplně původně ovšem složení slibu nebylo velkou událostí. Různé tradice se k inauguraci nového prezidenta připojovaly postupně. Podívejte se na původ těch nejzásadnějších.
Nejstarší součástí inaugurace je složení prezidentského slibu. K tomu poprvé došlo 21. prosince 1918, kdy jej složil Tomáš Garrigue Masaryk. Tehdy se to ovšem obešlo bez velkých ceremoniálů a Masarykovi ke složení stačilo říct v danou chvíli “slibuji”.
Tradice, podle které prezident při inauguraci přednáší celý prezidentský slib a nestvrzuje ho pouze slovem “slibuji", se začala psát v roce 1934 při 4. zvolení T. G. Masaryka. Ten ovšem jen krátce před svým zvolením prodělal mozkovou příhodu, špatně viděl a zhoršovala se mu i paměť. Celý slib tak zvládl dokončit až s nápovědou. Více si o historii inauguace můžete přečíst tady.

Samotné inaugurace Petra Pavla prezidentem se zúčastní 850 lidí. Na následujícím slavnostním přípitku se pak sejde až tři tisíce lidí.
Mezi hosty ovšem budou chybět například někteří senátoři. Narozdíl od předchozích let ovšem ceremonii nevynechají ze symbolických důvodů, ale z těch pracovních. Blesku to prozradil předseda senátu Miloš Vystrčil.

Inaugurace se zúčastní také poslanec Pavel Klíma (TOP 09). „První pozvánka, kterou jsem z Hradu obdržel,“ komentoval to.
Miloš Zeman má za sebou první noc ve svém "bungalovu". Co se mu asi zdálo? První sny v novém se prý plní.
— Pavel Klíma (@klima_pavel) 8. března 2023
Co ale není jen sen, je jeho konec ve funkci prezidenta. Zítra se zúčastním inaugurace @general_pavel. První pozvánka, kterou jsem z Hradu obdržel. Doteď jsem nebyl hoden.

V rámci zítřejší inaugurace by měla proběhnout také ekumenická modlitba v kapli sv. Václava. „Jsem tomu moc rád,“ uvedl na Twitteru Hayato Okamura (KDU-ČSL).
V oficiálních instrukcích k programu inaugurace stojí skutečně, že půjde o ekumenickou modlitbu. Jsem tomu moc rád.
— Hayato Okamura (@HayatoOkamura) 8. března 2023

Jedno z pozvaných na zítřejší inauguraci je také Zlata Maděřičová, jejíž dům na Jižní Moravě zasáhlo tornádo. S Pavlem se zná Maděřičová z doby, kdy její syn odjížděl na misi do Afghánistánu.

„Dnes končí mnohem víc než jeden zkrachovalý politik na Hradě. Končí definitivně poslední zbytky mocenského kartelu Zeman-Babiš i éra “velikánů” devadesátek na Hradě. Odchod troglodyta zformovaného mentálné normalizací snad bude i symbolickou tečkou za českým postkomunismem,“ uvedl na Twitteru politolog Jiří Pehe.
Dnes končí mnohem víc než jeden zkrachovalý politik na Hradě. Končí definitivně poslední zbytky mocenského kartelu Zeman-Babiš i éra “velikánů” devadesátek na Hradě. Odchod troglodyta zformovaného mentálné normalizací snad bude i symbolickou tečkou za českým postkomunismem.
— Jiří Pehe (@JiriPehe) 8. března 2023

Zámek v Lánech včera opustil Milos Zeman, přesunul se asi o kilometr od něj do bungalovu. Do nového obydlí za ním budou dojíždět i poskytovatelé zdravotních služeb. S těmi, kdo se o Zemana doposud staral, ale vyprší smlouva dnes a bude záležet, zda ve splupráci budou pokračovat. Do nového bydliště za Zemanem bude dojíždět i ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral - v rámci přátelských i zdravotních zájmů, uvedla ČT24.
S odchodem Miloše Zemana končí v České republice éra, kdy nejméně polovina lidí při pomyšlení na hlavu státu pociťovala stud, nadcházející čtvrtek proto bude pro mnohé Čechy vysvobozením. Dnes to v komentáři napsal deník Süddeutsche Zeitung, podle kterého je nastupující prezident Petr Pavel konzervativní a otevřený diskuzím. List také uvedl, že Němci by si měli uvědomit, jaká to je šance pro rozvinutí vztahů mezi Berlínem a Prahou, která má o debatu upřímný zájem.
Vůči Zemanovi a jeho předchůdci Václavu Klausovi je komentář kritický a uvádí, že oba prezidenti nikdy nebyli nestranní a ani se tak chovat nechtěli.
„Dosavadní prezident Miloš Zeman pěstoval úzké kontakty s Pekingem a Kremlem, poštvával na politické oponenty, tisk a vegetariány. A na jeho předchůdce Václava Klause zůstává vzpomínka jako na euroskeptika a popírače klimatických změn, kterého chtěl parlament na konci jeho funkčního období obžalovat z velezrady, protože amnestií pro tisíce vězňů údajně překročil své pravomoci,“ napsal list.
Průvodu se zúčastnilo spousta lidí. Reportér Blesku, který vše sledoval zblízka, odhadoval účast okolo 80 až 100 lidí. Atmosféra byla klidná, průvod, na jehož bezpečný průběh dohlíželi i policisté, proběhl bez poskvrnky jakéhokoliv nepatřičného incidentu.

Hlavním místem pro veřejnost se zítra stane Třetí nádvoří Pražského hradu, zaznělo na ČT24. Nachází se totiž blízko Vladislavskému sálu, Katedrály sv. Víta i balkonu, kde Petr Pavel ve 14:50 příchozí pozdraví. Bariéry se na Třetím nádvoří nyní nenachází, připraveny budou naopak velkoplošné obrazovky i ozvučení, lidé tedy uvidí a uslyší, co se právě děje.

„Dárek z České Kamenice už brzy bude mít své místo. Moc za něj děkuji,“ napsal na svůj facebook Petr Pavel a sdílel fotografii.

Také nová první dáma Eva Pavlová sdílela na svém Instagramu příspěvek k Mezinárodnímu dni žen.
„Mezinárodní den žen (ve zkratce MDŽ), připadající každoročně na 8. března, je mezinárodně uznávaný svátek stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908,“ napsala k fotce květin.
Dočkala se mnoha pozitivních komentářů. „Zítra Vám přeji pevné nervy,“ bylo například v jednom komentáři.
Že by si počínání účastníků happeningu mohl někdo vyložit špatně, se neobává Kateřina Lánská, která je jednou z organizátorek akce. „Není to první Morana, kterou děláme. Jedna z prvních byla Morana Václava Klause. Je třeba to brát jako symbolický akt, určitě nepřejeme Miloši Zemanovi smrt nebo cokoliv špatného,“ vysvětlila pro Blesk s tím, že jde o tradiční rituál. Jen namísto zimy a otevírání jara se v personifikované formě vynáší to špatné, co po sobě, dle jejích slov, Zeman na Hradě zanechal.

Budoucí prezident zůstal podle Aleny Schillerové (ANO) v otázce důchodové novely „poslední nadějí“, když jako jediný může „zvůli hanebného zákona zastavit“.
„Odpověď jsme dostali před chvílí, prezident Pavel nás přijme 15. března, tuším v 09:00,“ řekla Schillerová. Pokud by předpis vetoval, opozice podle Schillerové udělá vše pro to, aby zákon nebyl schválen včas.
Pavel dříve oznámil, že svůj postoj k novele sdělí až po prezidentské inauguraci, která je na programu ve čtvrtek. Před týdnem uvedl, že jako občan má pochybnosti o některých aspektech novely, na které upozorňují i odborníci.
Prahou prošel průvod s „Moranou Zemanou“, kterou jeho účastníci vynášeli směrem ke Karlovu mostu. Zemana má být spálena.
Předtím, než se dal průvod do pohybu, připevnili účastníci k Zemaně stužky se vzkazy, kde mu spočítali všechny prohřešky, které mu za jeho působení vyčítají. Nejčastěji mu vyčítali aroganci, pohrdání lidmi a novináři, nebo také jeho příklon k Rusku. Nit nenechali suchou ani na jeho mluvčím Jiřím Ovčáčkovi.
„Posledních 10 let Miloše Zemana na Hradě hodnotím jako úplnou hrůzu. Nejvíc mi na něj vadil asi jeho příklon v Rusku, což byl i vzkaz, který jsem přidal k Zemaně,“ svěřil se reportérovi Blesku Tomáš (37), jeden z účastníků průvodu. „Od nového prezidenta si slibuji hlavně slušnost. Ale v zásadě ta laťka od dosluhujícího prezidenta je nastavena tak nízko, že nelze být horší.“

„Něco s @danusenerudova chystáme,“ napsala dnes večer na twitter předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Něco s @danusenerudova chystáme.😉 pic.twitter.com/rk3ZIYi2uT
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) 8. března 2023
Ano, my zloději, komouši a ostatní lidský odpad jsme chtěki prezidentem našeho soudruha Babiše!
Čest práci!