Hosté na 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary navštíví letos tři hvězdy Světového formátu. Oscarový Russell Crowe dokonce na slavnostním zahájení vystoupí i se svou kapelou. Kromě něj dorazí i skotský herec, režisér a producent Ewan McGregor a švédská herečka a producentka Alicia Vikanderová.

Russell Crowe

Pro Křištálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii si přijede oscarový herec Russell Crowe.

Festival u příležitosti hercovy návštěvy uvede film Master a Commander: Odvrácená strana světa. Crowe se navíc představí i v jiné než herecké roli. Na zahajovacím koncertu vystoupí se svou kapelou Indoor Garden Party.

Ewan McGregor

Herec Ewan McGregor v Karlových Varech převezme Cenu prezidenta festivalu. Rozšíří jím tak svůj úctyhodný seznam ocenění - Zlatý Glóbus, Cena Emmy, dvě Evropské filmové ceny a další ocenění.

Na KVIFF 2023 navíc představí svůj nejnovější počin. Ve filmu Druhá šance hraje po boku své skutečné dcery Clary McGregorové. Ta přitom film produkuje a zároveň je autorkou námětu. Režie filmu se ujala Emma Westenbergová.

Diváci mcGregora mohou znát především z filmů jako Trainspotting, případně z role Obi-Wan Kenobiho v kultovních Hvězdných válkách.

Alicia Vikanderová

Cenu prezidenta festivalu převezme i švédská herečka a producentka Alicia Vikanderová. Ta na zahájení zároveň přijede se svým posledním filmem - Královnin gambit, kde společně s ní hraje i Jude Law.

Mezinárodní reputaci si začala budovat filmem Královská aféra, který byl nominován na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Později sama získala známou zlatou sošku za svůj výkon v dramatu Dánská dívka.

Diváci ji pak mohou znát i z filmů jako Ex Machina, Jason Bourne nebo jako poslední představitelku Lary Croft ve snímku Tomb Raider. Na zahájení 57. ročníku Mezinárodního festivalu Karlovy Vary se pak bude promítat její poslední film Královnin gambit, který se letos ucházel o Zlatou palmu na festivalu v Cannes.

Vikanderová v něm hraje po boku Judea Lawa, se kterým si spolupráci vyzkoušela už před lety, když si společně s ním a Keirou Knightleyovou zahrála ve filmu Anna Karenina.

Robin Wrightová

Hvězdou závěrečného ceremoniálu se stane americká herečka Robin Wrightová. Ta je divákům známá především jako Claire Underwoodová z oblíbeného seriálu Dům z karet, nebo z filmu Forrest Gump, kde ztvárnila roli Jenny.

Kromě hraní se Robin Wrightová věnuje i režii. Začala epizodami seriálu Dům z karet či Ozark, zvládla ovšem už i celovečerní film Země, který měl premiéru na filmovém festivalu Sundance.

Za své výkony v Domu z karet byla celkem třikrát nominována za Zlatý glóbus pro nejlepší herečku. Jednu z nominací pak proměnila.

Daniela Kolářová

Cenu prezidenta festivalu si převezme česká herečka Daniela Kolářová. Držitelka Českého lva za svůj výkon ve vedlejší roli ve filmu Kawasakiho růže přitom na plátnech září už přes 50 let.

Hosté na předchozích ročnících MFF Karlovy Vary

To, že na festival dorazí takřka jistě některá z největších hvězd současného filmového průmyslu, můžou napovědět předchozí ročníky.

Naposledy do Karlových Varů přijeli herci Benicio Del Toro, Geoffrey Rush a Liev Schreiber. O rok dříve se v lázeňském městě představili Johnny Depp, Michael Caine a Ethan Hawke. A poslední ročník před pandemií vynucenou pauzou navštívila Julianne Moore, Casey Afflck, Patricica Clarkson a Billy Crudup.

V průběhu předchozích let ovšem mohli fanoušci v hotelu Thermal a okolí narazit na hvězdy jakými jsou Willem Dafoe, Richard Gere, Helen Mirrenová, Jude Law, Sharon Stoneová a zástupy dalších.

Fotogalerie
93 fotografií