ČSSD otočila: Když Rusnok selže, chceme sestavit vládu my!

Sociální demokraté oznámili, že pokud selže Zemanův plán s úřednickou vládou Jiřího Rusnoka, jako druzí by chtěli sestavit vládu oni! Opět by záleželo na tom, zda by prezident Zeman pověřil lídra ČSSD Sobotku sestavením vlády. Ten se tomu ale již nebrání.
Prioritou však pro ČSSD prý zůstávají rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Šéf sociální demokracie Sobotka přitom až do teď odmítal, že by se ČSSD mohla jakkoli podílet na vládě.
Jenže ve straně se prý začalo uvažovat nad tím, že by se Sobotka přece jen mohl ujmout úkolu sestavit vládu - dočasnou, která by zemi přivedla právě k předčasným volbám.
Sobotka premiérem?
ČSSD se tak patrně obává toho, že se by v případě neúspěchu úřednické vlády Jiřího Rusnoka, se kterým se obecně počítá, mohla k moci vrátit pravice.
Její adeptka na premiérku Miroslava Němcová prý totiž má podporu 101 poslanců v poslanecké sněmovně. Avšak poněkud nejistou - ve hře jsou totiž hlasy případných přeběhlíků, nezařazených poslanců, i to, pro jaké řešení zvednou ruku někdy nevyzpytatelní poslanci LIDEM.
"Pro případ, že se nám nepodaří rozpustit Poslaneckou sněmovnu, tak budu sociálnědemokratické straně navrhovat, abychom se přihlásili k odpovědnosti a pokusili se o sestavení menšinové vlády do předčasných voleb," uvedl Bohuslav Sobotka.
"Je naší povinností to vyzkoušet, je naší povinností to nabídnout státu. Sociální demokracie to nedělá pro sebe," poznamenal na stranickém brífinku místopředseda Michal Hašek. Nechce prý, aby tu "řádila" pravicová vláda s podporou LIDEM a poslanci Karolíny Peake, u kterých prý nikdo neví, "co si budou myslet za hodinu, za dvě hodiny".
"Především hledáme všechny cesty, jak zabránit návratu Miroslava Kalouska nebo návratu těch ostatních neúspěšných a neschopných členů vlády," dodal předseda sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc.
Všechny....