Razie nebyla teatrální, brání se v kauze Nagyová šéf protimafiánské jednotky

Šéf ÚOOZ Šlachta (vpravo) označil policejní zátah v kauze Nagyová za přiměřený. Kukláči přitom zasahovali třeba i v sídle společnosti kmotra Iva Rittiga, se kterým byla Nagyová v kontaktu  (Autor: Archiv Blesku, ČTK)
Autor: simao, ČTK - 
23. června 2013
13:10

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta čelí kritice za průběh razie na politiky, úředníky i kmotry. Zatímco ve vazbě sedí Jana Nagyová, nadále se spekuluje, zda kmotři Rittig a Janoušek o zásahu věděli předem. A zda celá akce nebyla zbytečně teatrální, jak tvrdí třeba Václav Klaus nebo Mirek Topolánek.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta dnes vystoupil v Otázkách Václava Moravce a celý zákrok, při kterém v poutech skončila především pravá ruka premiéra Nečase Jana Nagyová, označil jako přiměřený.

Spor o přiměřenost razie

"V žádném případě to teatrální nebylo," brání Šlachta postup svého útvaru a vysvětluje: "V trestním řádu je jasně dané, jak máme postupovat. Pokud by to mělo být jinak, tak je důležité nastartovat změny v trestním řádu."

Jeho muži v kuklách se přitom vydali nejen na úřad vlády, ale i do sídel kmotrů Romana Janouška a Ivo Rittiga, se kterým byla Nagyová v kontaktu užším, než přiznávala. Scházeli se nejen v budově úřadu vlády, ale i v Rittigově honosném pražském sídle.

Nasazení kukláčů i na exposlance Tluchoře, Fuksu a Šnajdra, kteří skončili v klepetech kvůli trafikám, však označili někteří bývalí i současní veřejní činitelé za přehnané. "Při tomto zákroku jsme zcela jistě nevystupovali z pozice síly," brání se však Šlachta. Na úřad vlády si pak prý jeho jednotky žádné beranidlo nepřinesly, dementoval dřívější zprávy.

Kmotři věděli, či nevěděli?

Kritice však ÚOOZ čelí i kvůli tomu, že podle řady spekulací jeden z cílů jejich zásahu, pražští kmotři, o razii věděli a odcestovali včas do zahraničí. Rittig je dodnes v Monaku, Janoušek se slunil v chorvatském Zadaru. Šlachta však v Otázkách VM opět odmítl, že by je chtěl v rámci razie zajmout: "Já si nedovedu představit, že bysme měli někoho varovat. My jsme nechtěli zadržet ani jednoho z pánů, o kterých tu mluvíte. Až uniknou informace z našeho útvaru, tak to potom problém bude."

Jeho útvar prý nadále zkoumá klientelistické vazby mezi obviněnými a dalšími podezřelými. "Je to nejsložitější případ, na kterém jsme pracovali. Máme vazby, chytáme veškeré kontakty, které k tomu vedou. Prověřování pokračuje. Žádná blamáž z naší strany, my postupujeme dál," tvrdí Šlachta.

Ministr Blažek nechá zásah prověřit

Přesto se ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chystá přezkoumat, zda byl zásah především na úřadu vlády adekvátní. "Nejde o posuzováni viny a trestu v té věci. Je potřeba zkoumat, jestli zásah 400 policistů kvůli třem bývalým poslancům, jedné ženě a dvěma lidem z vojenské kontrarozvědky opravdu odůvodňoval takový zásah ozbrojených sil v budovách vlády a dalších budovách soukromých osob," uvedl ministr.

moiaza ( 24. června 2013 11:51 )

Pane Šlachto, všichni slušní lidí za vámi stojí. Jentak dál a přitlačte na pilu. Smůlu máte jen v tom, že jste píchnul do něčeho, co strašně zapáchá. Buďte připraven i na to, že vám teď půjdou "velekmotří" po krku.

itartas ( 24. června 2013 11:44 )

vidím to stejně

itartas ( 24. června 2013 11:42 )

defakto: Razie v tomto státě dle mého úsudku by se měly uplatňovat např. na neonacistické aktivity!

zasejedna ( 24. června 2013 09:53 )

přesné

salto ( 24. června 2013 09:25 )

Na Blažka a jemu podobné - by si měli vzít: beranidlo, ohlušující granáty, oslepující granáty, slzný plyn, seřezat je vobuchem až by řvali bolestí. Inu vosel zůstane voslem, i kdyby měl zlatou uzdu a hnali jej až do Paříže

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud