Jmenovci prezidentů volí prezidenty: Klement Gottwald Zemanovi nevěří
Masaryk a Zápotocký volí Schwarzenberga, Beneš a Svododa Zemana! Jak by dopadlo druhé kolo, kdyby o výsledku rozhodovali jen jmenovci bývalých hlav státu? A jak se jim s leckdy kontroverzním jménem žije?
Tomáš Masaryk
Kníže je větší osobnost
Můj hlas dostane Karel Schwarzenberg, je rozhodnutý Tomáš Masaryk (37), prasynovec prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Na to, že patří do slavného rodu, je náležitě pyšný. „Můj dědeček byl bratrancem Jana Masaryka, takže já jsem vlastně prasynovec TGM,“ říká Tomáš, který pracuje jako počítačový analytik v mladoboleslavské Škodovce.
Komunisti
Jak tvrdí, jméno Tomáš Masaryk mu prý ale žádné zvláštní výhody v životě nepřineslo. „Když se někde představím, lidé se mě hned ptají, jestli náhodou nemám něco společného s »tím« Masarykem.
Odpovím, že ano, a tím to skončí. Mému otci to jméno spíš ublížilo, protože za komunistů ne- Tomáš Masar yk mohl studovat a skončil jako zedník,“ svěřil Blesku Tomáš. K volbám prý chodí pravidelně i s manželkou Kateřinou (34).
„Budu volit Karla Schwarzenberga, protože podle mě je podstatně reprezentativnější typ na prezidentskou funkci než Miloš Zeman,“ tvrdí Tomáš Masaryk.
Klement Gottwald
Já zemanovi nevěřím
Těžké rozhodování čeká jmenovce prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda (66) z Hradce Králové. Tíhne k levici, ale Miloš Zeman jeho důvěru ztratil.
„V prvním kole jsem volil Jiřího Dienstbiera. A ve druhém? Tíhnu k levici, jenže Zeman mojí důvěru ztratil. Ještě si tedy rozmyslím, kdo můj hlas dostane,“ říká někdejší pracovník hradeckých Technických služeb.
Nosit jméno komunistického diktátora prý není žádný med. „Když to jméno vyslovím, tak mi to nevěří, jsem hned středem pozornosti, a ptají se mě, jak jsem k němu přišel,“ přiznává.
„Mám čtyři bratry, a já nejmladší jsem měl být původně Franta po tátovi. Páni doktoři ale po mém narození mámu přemluvili, abych se jmenoval Klement Gottwald, který tehdy byl předsedou vlády. Dokonce mu pak napsali dopis a pan Gottwald mi následně poslal 20 000 korun,“ dodává jmenovec prezidenta.
Edvard Beneš
Volba z rozumu: Zeman
Volil jsem Jiřího Dienstbiera. V druhém kole to bude Zeman. Schwarzenbergovi bych hlas nedal,“ je rozhodnutý Edvard Beneš (69) z Litvínova.
Jmenovec našeho druhého prezidenta se narodil 4. května 1944. Jeho maminka tehdy projevila dostatek statečnosti, když synkovi dala jméno Edvard.
„Byla druhá světová válka a v mostecké porodnici pracovaly německé sestřičky. Kolem se rodili samí Adolfové a Fritzové, ale maminka byla troufalá,“ říká dnes Edvard Beneš.
Ahoj prezidente
„Chlapi v práci mě občas oslovovali ahoj prezidente. Teď mi tak říká soused, s nímž venčím psa,“ dodává.
Zkušenosti se slavným jménem má ale bývalý horník jen dobré.
Jméno Edvard se v rodině dědí už třetí generaci. Má ho i syn Edvard Beneš ml. (48), novinář. A jeho nositelem byl i jeho syn Edvard (†24), který však tragicky zahynul.
„Občas synovi také někdo řekne prezidente. Ve škole měl dokonce přezdívku Demise,“ vzpomíná Edvard Beneš st.
Jeho syn byl rozhodnutý ve volbách podpořit Okamuru, když ho ale volební komise vyřadila, volit nešel. A zřejmě k urnám nepůjde ani příští pátek nebo sobotu. „Ještě uvidím, ale Zeman ani Schwarzenberg mě moc neoslovují,“ dodává syn.
Ludvík Svoboda
Hlas dostane Zeman
„V prvním kole jsem volil Jiřího Dienstbiera, ve 2. dám hlas Zemanovi, i když to není zrovna můj favorit,“ říká Ludvík Svoboda (68), bývalý voják z povolání.
Jméno Ludvík dostal po svém dědečkovi. „Na vojně se mě kluci ptali, jestli jsem příbuzný generála a prezidenta Svobody, tak jsem jim říkal, že ne,“ vysvětluje někdejší armádní důstojník.
Vysokoškolsky vzdělaný meteorolog v armádě pracoval až do roku 1996 v oddělení, kde se pro potřeby vojáků předpovídalo počasí. „Nebyl jsem ale velitel a dělal jsem práci, kterou pak spousta kolegů dělala dál v civilu po odchodu z vojska,“ říká Ludvík Svoboda, žijící v Brně.
Z armády poté přešel jako civilní zaměstnanec na Univerzitu obrany v Brně. Od roku 2003 je v penzi, teprve od letošního ledna je ale důchodcem na plný úvazek.
Václav Havel
Stále ještě váhám
V prvním kole prezidentské volby dal vysokoškolský profesor Václav Havel (72) hlas Přemyslu Sobotkovi. „Komu dám hlas ve druhém kole, ještě nevím. Jsou tři možnosti. Buď se rozhodnu mezi Zemanem a Schwarzenbergem, nebo k volbám nepůjdu.“
Jméno Václav dostal vysokoškolský profesor ještě v době, kdy budoucímu prezidentovi Havlovi byly tři roky. Rodiče plzeňského Václava Havla (72) tehdy ještě netušili, že o třicet let později bude jejich syn muset kádrovákům stále vysvětlovat, že s Havlem z Prahy nemá nic společného.
Seznámení
„Učil jsem na pedagogické fakultě fyziku. Každé dva roky se měnil kádrovák a ten nový si mě vždy pozval na kobereček a ptal se, jestli Havel je můj příbuzný nebo jestli jsem se s ním setkal,“ vzpomíná jmenovec exprezidenta Havla.
„A já tehdy musel lhát. Havla jsem totiž osobně poznal v roce 1967. Dělal dramaturga pražského Divadla Na zábradlí. Když hráli v Plzni, místo abych sledoval jejich představení, tak jsem s Havlem seděl v zákulisí a hodiny jsme probírali českou i zahraniční politiku,“ vzpomíná Havel s tím, že v době normalizace se pak bál, aby ho kvůli tomu nevyhodili z fakulty.
Antonín Novotný
Jednoznačně Zeman
„Jednoznačně volím Miloše Zemana, odpovídá mým představám o tom, jak by se měl prezident chovat,“ je rozhodnutý Antonín Novotný, který nosí jméno třetího komunistického prezidenta.
„Pan Zeman má znalosti, umí vystupovat doma i v zahraničí. Je blízký mému smýšlení a věřím, že nikdy nepřistoupí na revizi výsledků II. světové války, neuvítá u nás Sudeťáky a nesáhne na dekrety prezidenta Beneše. U Schwarzenberga záruku nemám. A že se jmenuji jako náš někdejší prezident? Nikdy mi to nepomohlo, spíše naopak,“ dodává Antonín Novotný.
Antonín Zápotocký
Na Hrad patří Karel
„Mám pocit, že do křesla prezidenta víc patří Karel Schwarzenberg,“ říká Antonín Zápotocký (69), jmenovec druhého socialistického prezidenta.
Potomkovi slavného šlechtického rodu dá hlas nejen Antonín Zápotocký z Průhonic, ale také jeho manželka.
„Nějaký extra důvod pro to nemáme ani jeden, ale zdá se nám, že dobře pracuje, že je známý i v zahraničí, a bude tedy správným prezidentem,“ říká sympatický muž, který se dříve živil jako řidič kamionu. „Hlavně ale věříme, že nebude jako Václav Klaus, přesněji – doufáme, že bude jeho pravým opakem,“ říká jmenovec prezidenta, který, neblaze proslul měnovou reformou. Přesto prý se svým jménem nikdy problém neměl.
kobylo1, nevím, čím si odporuji. Ty nechápeš, co píšu? Čti pomalu: VŠICHNI NĚMCI NEBYLI FAŠISTI! A NĚKTEŘÍ ČEŠI BYLI ZA VÁLKY TAKY VELKÝ SVIN.Ě!