Neděle 21. července 2024
Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna
Polojasno 30°C

Dimu u Bachmutu zasáhl ruský sniper: Společně s dalšími přežil i díky Čechům

Autor: rv - 
9. července 2024
18:12

Denně v nich zdravotníci zachraňují desítky životů, polní nemocnice v Doněcké oblasti na Ukrajině se ale potýkají se zoufalým nedostatkem zdravotnického vybavení. Pomoci má kampaň platformy Donio a projektu Paměť národa neziskové organizace Post Bellum Nebuď pasivní, zachraň život. Díky podpoře lidí tak dostali šanci na život i Dima, Mykola či Vladik, vážně zranění ruskými okupanty.

Všichni tři bránili svoji vlast, za svobodu Ukrajiny byli ochotni položit život. Utrpěná zranění přežili i díky financím, které na pomoc Ukrajině vybrali ve sbírkách Češi. Dimu několikrát zasáhl u Bachmutu ruský sniper. Zachránila jej jedna z 6524 přileb pořízená díky sbírce Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Bez té a ochranné vesty by neměl šanci přežít ani Mykola, kterého v Charkovské oblasti vážně zranily úlomky ruského granátu.

Vladik, původním povoláním pošťák, bojuje od začátku ruské invaze. Při útoku u Vuhledaru šlápl na minu, exploze mu urvala nohu v lýtku. Zachránily jej turnikety na zastavení krvácení, které jeho jednotka dostala díky sbírce dva týdny před tím. Vladik se teď učí chodit s protézou, plánuje se vrátit do boje.

Polní nemocnice

Teď je ale důležité pořídit lékařský materiál pro frontové nemocnice. V těch se podařilo od začátku válečného konfliktu zachránit již více než pět tisíc vojáků. Náklady na provoz jsou obrovské, zdravotníci se snaží pomoci velkému množství zraněných. Problémem je i nedostatek lékařů, kvůli kterému je nutné od ostatních nezměrné pracovní nasazení.

Shromáždit potřebných 20 milionů korun na zdravotnické vybavení pomáhá dobročinná sbírka na Donio. Vybrané peníze poputují například na kardiopumpu, plazmový sterilizátor chirurgických nástrojů, elektrické chirurgické nástroje, obrněné záchranářské vozidlo či pozemní dron, který slouží k dopravě raněných v těžko přístupném terénu a dopravě zdravotnického materiálu na frontovou linii.

Humanitární mise

Odborným garantem je lékař Martin Balík, přední odborník na urgentní medicínu. „Jeho znalosti a zkušenosti jsou zárukou, že veškerý nakoupený materiál bude odpovídat nejvyšším standardům,“ uvedli autoři sbírky s tím, že ve snaze o maximální transparentnost celého projektu dopraví zaměstnanci organizace Post Bellum požadovaný materiál přímo na místo v rámci další humanitární mise.

„Válka je jednou z nejsložitějších situací, která dramaticky zasahuje do osudů a životů lidí. Dobře vybavená, fungující polní nemocnice je takovou bezprostřední křižovatkou, která dokáže některé osudy změnit a zachránit lidský život,“ uvedl zakladatel platformy Donio David Procházka.

Vybavení, které zachraňuje životy

U předchozích sbírek se lidé semkli a díky nim tak bylo možné pořídit neprůstřelné vesty, generátory, drony a Land Rovery. Teď je ale velmi důležité vybavit polní nemocnice na frontové linii. „Lékařům a paramedikům dochází nejen léky, ale i základní zdravotnické vybavení, které zachraňuje životy. Jsme v úzkém kontaktu s lékaři a veliteli jednotek. Díky tomu víme přesně, co potřebují. Pomáháme Ukrajině vybojovat svobodu, ale i zachránit životy zraněným hrdinům,“ řekl ředitel organizace Post Bellum a zakladatel projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa s tím, že jakékoli pomoci si velmi váží.

Autoři kampaně Nebuď pasivní, zachraň život poukázali na to, proč je pomoc Ukrajině zásadní a jak moc se týká i naší budoucnosti. „V případě naší pasivity hrozí opakování masakrů, jako byly ty v Buči, Irpini nebo Mariupolu. Vítězství Ruska by způsobilo přímé ohrožení bezpečnosti České republiky a celé západní civilizace. Pokud Ukrajina padne, znamenalo by to miliony dalších uprchlíků v Evropě,“ vypočetli. Věří, že i přes pokles emocí ve společnosti se potřebné zdravotnické vybavení podaří pořídit.

Video  Michael Kocáb o hrůzách války na Ukrajině: Bombardování hned první noc!  - Kisa Císařová, Daniel Kristl
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa