Pátek 14. června 2024
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Oblačno 20°C

Zelenskyj žádal v Berlíně další pomoc. Von der Leyenová: „Putin musí prohrát“

Autor: ČTK - 
11. června 2024
12:42

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na úvod dvoudenní mezinárodní konference o obnově válkou zničené Ukrajiny vyzval představitele států a průmyslu, aby pomohli a podpořili rekonstrukci země. Zdůraznil, že výhody pocítí všichni. Německý kancléř Olaf Scholz přislíbil, že jeho země pomůže obnovit Ukrajinu svobodnější a silnější; zároveň se obrátil na ostatní státy, aby pomohly co nejvíce posílit protivzdušnou obranu země před ruskými útoky. Na pomoc Ukrajině apelovala rovněž předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Ukrajinu vystavíme silnější, svobodnější a prosperující,“ řekl Scholz. Současně zdůraznil, že Ukrajina stále čelí ruské invazi, takže nyní je prioritou posílení její obrany. „Nejlepší rekonstrukce je totiž ta, která se nakonec nemusí konat,“ uvedl. Kancléř proto vyzval ostatní země, aby pomohly zlepšit a zintenzivnit ukrajinskou protivzdušnou obranu.

Zelenskyj se v projevu věnoval rozsáhlým škodám, které ruská armáda Ukrajině způsobuje. „Neničí jenom naši elektrickou soustavu a elektrárny, ale také benzinky, sklady paliv a plynovou infrastrukturu,“ řekl prezident. Poznamenal, že Ukrajina potřebuje vedle zbrojní pomoci také pomoc Západu s rekonstrukcí, ze které bude těžit každý. „V dekádách míru, které přijdou,“ uvedl s tím, že Ukrajina je pro zahraniční investice velkým a zajímavým trhem.

Zelenskyj prohlásil, že na konferenci očekává uzavření smluv a dohod v řádu miliard eur (desítek miliard Kč) a že tato ujednání se nebudou týkat jen rekonstrukce, ale také posílení zbrojních kapacit. Dodal, že Ukrajina má plán, jak letos vybudovat plynové energetické zdroje o kapacitě jednoho gigawattu a další zdroje o čtyřech gigawattech v následujících letech. Jeden gigawatt zhruba představuje roční spotřebu jednoho milionu domácností.

Zelenskyj část projevu věnoval i členství v Evropské unii, o které Ukrajina usiluje. „Jsme připraveni zahájit vstupní rozhovory,“ řekl.

Von der Leyenová prohlásila, že budoucnost Ukrajiny je v Evropě. „Charkov je evropský, Ukrajina je evropská a naše Unie je vaším domovem,“ řekla.

Ukrajina podle šéfky Evropské komise potřebuje co největší podporu, aby se Rusku ubránila. „Rusko bojuje za zničení Ukrajiny, Ukrajina bojuje za svobodu. Rusko bojuje za minulost, Ukrajina za lepší budoucnost. (Ruský prezident Vladimir) Putin musí prohrát, Ukrajina musí zvítězit a my jí musíme pomoci,“ řekla.

Von der Leyenová účastníkům konference dále řekla, že Rusko za agresi a za obnovu země musí zaplatit a že skupina sedmi velkých světových ekonomik (G7) se tento týden na summitu bude intenzivně věnovat tomu, jak Ukrajině dále pomoci, a to i s využitím výnosů ze zmrazených ruských aktiv. O této možnosti na konci května hovořil v Berlíně Scholz s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

19:53
Dnes

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) vyšetřují údajné ruské kybernetické útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu jako možné válečné zločiny. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na čtyři zdroje obeznámené s případem.

Vyšetřování zkoumá útoky na infrastrukturu, které ohrozily životy tím, že narušovaly dodávky elektřiny a vody, přerušovaly spojení se záchranáři nebo vyřazovaly mobilní datové služby, které přenášejí varování před nálety, uvedl jeden ze zdrojů.

19:20
Dnes

Argentina se přidá ke kontaktní skupině pro Ukrajinu. Podle agentury EFE to dnes oznámilo argentinské ministerstvo obrany. Takzvaný formát Ramstein koordinuje humanitární a vojenskou pomoc zemi, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Skupina má přes pět desítek členů, Argentina je však jejím prvním členem z Latinské Ameriky.

Argentinský ministr obrany Luis Petri uvedl, že cílem zapojení jeho země je "podpořit mír a mezinárodní stabilitu". Argentina očekává od členství různé pozitivní dopady, například posílení vztahů se Spojenými státy a evropskými zeměmi.

18:32
Dnes

Nejméně jednoho mrtvého a čtyři zraněné si vyžádal ruský vzdušný útok na město Šostka v Sumské oblasti na severovýchodu Ukrajiny, oznámila dnes oblastní správa. 

Sumská oblastní správa případné škody, způsobené ruským náletem na Šostku, neupřesnila. Město leží asi 45 kilometrů od hranic s Ruskem, dodala agentura Reuters.

Zobrazit celý online

Video  Černochová v Blesku: Slováčkové se omluvila za Novotného, zkritizovala Ficovu ochranku a Řehkovi doporučila podat trestní oznámení  - Tomáš Belica, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa