Pátek 14. června 2024
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Oblačno 20°C

Rusové cvičí použití taktických jaderných zbraní. Situace je napjatá, hlásí mluvčí Kremlu

Autor: ČTK - 
11. června 2024
12:08

Ruští a běloruští vojáci zahájili druhou etapu manévrů, které zahrnují cvičení týkající se použití taktických jaderných zbraní. Podle ruské agentury Interfax nebo serveru Meduza to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. První fáze cvičení, které nařídil ruský vůdce Vladimir Putin, začala v květnu. Běloruští vojáci se zapojili do druhé fáze manévrů.

„Během cvičení budou řešeny otázky společného výcviku jednotek ozbrojených sil Ruské federace a Běloruské republiky pro bojové použití nestrategických jaderných zbraní,“ uvedlo nyní ruské ministerstvo obrany. Cílem manévrů je podle něj „udržet připravenost“ armád obou zemí zajistit suverenitu a územní celistvost takzvaného Svazového státu Ruska a Běloruska. Svazové soustátí dvojice zemí formálně tvoří od roku 1999.

V první fázi manévrů ruské jednotky mimo jiné cvičily používání raketových systémů Iskander a letectvo hypersonických střel Kinžal. Oboje jsou schopné nést kromě konvenčních také jaderné hlavice.

Taktické (nestrategické) jaderné zbraně jsou méně destruktivní než strategické jaderné zbraně, které dokážou zničit celá města, ale i tak mají významný ničivý potenciál.

Moskva minulý měsíc výslovně spojila manévry s tím, co označuje za provokativní prohlášení a hrozby některých západních představitelů vůči Rusku, podotkla agentura Reuters. Válku na Ukrajině v únoru 2022 rozpoutala invaze ruské armády, kterou Putin nařídil s argumentem, že je třeba zajistit „denacifikaci a demilitarizaci“ sousední země. Západ Ukrajinu podporuje mimo jiné dodávkami zbraní.

Moskva od invaze opakovaně naznačuje možnost použití jaderných zbraní a v březnu 2023 Putin oznámil, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné prostředky.

Ruská jaderná doktrína předpokládá „přísně obranné“ použití jaderných zbraní v případě útoku na Rusko zbraněmi hromadného ničení nebo v případě jeho napadení konvenčními silami, které bude „ohrožovat samotnou existenci státu“.

V pátek Putin prohlásil, že Rusko nepotřebuje k vítězství ve válce na Ukrajině jaderné zbraně, což Reuters označil za dosud nejsilnější signál z Kremlu, že nesáhne k jadernému úderu. Šéf Kremlu nevyloučil možné změny v ruské jaderné doktríně a uvedl, že Rusko by mohlo provést nový test atomové zbraně, byť dodal, že v současné době pro takový krok nevidí potřebu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes při setkání s novináři opět tvrdil, že situaci vyhrocuje Západ. „Na evropském kontinentu je dost napjatá situace, kterou každý den provokují nová rozhodnutí a kroky evropských metropolí a Washingtonu, jež jsou nepřátelské vůči Rusku... Proto jsou pro nás samozřejmě taková cvičení a udržování bojové pohotovosti velmi důležité,“ prohlásil Peskov, který zároveň označil manévry za běžnou praxi.

Video  Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát?  - Videohub
Video se připravuje ...

otakarek prvni ( 13. června 2024 14:19 )

zeptám se jinak vrcholných představitelů v ČR včetně Prasidenta Pavla ?

PROČ NEJSOU tak ÚDERNÍ a SPRAVEDLIVÍ jak LŽOU a NEKRITIZUJÍ Anglii tedy VB - proč okupují Belfast a IRSKO ? 👎 🙁


sranda Co - Pavle - Babiši či Fialo ? 😨

otakarek prvni ( 13. června 2024 14:13 )

a Vy se divíte ?

RUSKOVÉ kteří Vás osvobodili dnes UMÍRAJÍ nejen díky České vojenské mašinerii a Prezidenta + Premiéra ?

to se měli dívat jelikož UKRAJINA byla vždy v Rusku jak doslova TERORIZUJÍ nejen Ruskou menšinu tam žijící ?

to nemyslíte vážně ! 👎

nnnnnnnnnnnnnnnnnn ( 13. června 2024 10:06 )

Naučili se to od USA 😁

nnnnnnnnnnnnnnnnnn ( 13. června 2024 09:46 )

Rusko má největší zásoby atomových zbraní, když USA bombardovali Japonsko, byli si jisti, že jim to nikdo nemůže oplatit, dnes je situace jiná....Jedno je jisté, že Rusko se celkem ekonomicky vzmáhalo a to pro západ nebylo dobré znamení. Nyní bylo Rusko donuceno zbrojit a přezbrojovat, nedopadlo to tak, jak si USA představopvali, že tento největší stát světa za pár měsíců ekonomicky padne, Putin zemře na rakovinu.Nic takového se nestalo, Rusko má inflaci 3%, my 13. Fabriky nám krachují, cena obilí a hnojiv vzrostla o 100%, plynem kterým se před 3 roky topilo je pro většinu obyvatel nedostupný...Přitom naši vůdci vrhají stovky miliard do zbrojení...

xnovp ( 13. června 2024 08:31 )

Kdo je k tomu nuti ty zkur-nej smej-e??? Ona snad Ukrajina napadla ten rudej mordor a vyvolala valku?

Zobrazit celou diskusi