Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Ukrajinské děti se v okupovaných oblastech tajně učí v rodném jazyce: Rodiče riskují mučení

Autor: DVL, swp - 
22. dubna 2024
11:53

Učitelka z Melitopolu Natalija se rozhodla opustit svůj domov v prvních týdnech po vypuknutí války. Musela se tak vzdát své učitelské profese, kterou vykonávala 20 let. Začala pak nabízet online lekce svým studentům, kteří v Melitopolu zůstali a nyní čelí rusifikaci. „Mám jednoho studenta, který přišel domů a po hodinách ruštiny se rozbrečel. To je na dítě příliš velký psychický nátlak. Celý život žili v ukrajinském prostředí – a najednou se všechno změnilo,“ popsala Natalija. Napsalo o tom zpravodajství BBC.

Stejně jako miliony dalších Ukrajinců byla v prvních týdnech rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu Natalija (což není její skutečné jméno) nucena opustit svůj domov. Nechtěla tolerovat život v ruské okupaci ve svém rodném městě Melitopol na jihu země a cítila, že by byla užitečnější na území, které je stále pod kontrolou Ukrajiny.

Natalija za sebou ale nenechala jen svůj domov a příbuzné, vzdala se také své profese učitelky, kterou vykonávala 20 let. Nyní tráví čas poskytováním online hodin stovkám svých bývalých studentů. Rizika jsou pro ni a její vzdálenou třídu obrovská.

„Tohle ještě nikdo neudělal,“ vysvětluje Natalija. „Ne na Krymu nebo v okupovaném Donbasu, Chersonu nebo Záporoží.“

Rodičům hrozí bití a mučení

Portréty Vladimira Putina nyní visí na zdech tříd v Melitopolu. Žáci se musí naučit i zpívat ruskou hymnu. Dokonce mají povinnost psát „motivační dopisy“ ruským vojákům. Rusko ukrajinské děti učí, že Ukrajina není skutečná země, a Natalija dodala, že pokud dítě napadne učební osnovy, rodičům hrozí zbití nebo mučení.

To je důvod, proč Natalija se svými bývalými kolegy vytvořila online výukovou platformu, aby se pokusila „zachránit mysl ukrajinských dětí“. „Jakmile jsme to spustili, napsala jsem a nabídla kurzy všem rodičům,“ řekla. „Nevěděla jsem, kdo je proukrajinský nebo proruský, znali moji adresu a mé příbuzné.“

Vypověděla, že i vyslovení slova „okupace“ může mít za následek návštěvu ruských úřadů v ukrajinských domovech. Pokud existuje nějaký důkaz loajality k Ukrajině, například domácí úkol dítěte je psán v ukrajinštině místo v ruštině, může následovat cesta na policejní stanici.

A přesto stovky rodin přijaly Natalijinu nabídku nechat své děti učit podle ukrajinské osnovy. A počty rostou. Dopoledne navštěvují ruskou školu a odpoledne nebo večer mají žáci tajné online lekce s ukrajinskými učiteli. „Bezpečnost je důležitější než znalosti. Všichni studenti se připojují s vypnutými kamerami a používají falešné přezdívky,“ uvedla Natalija. Některé děti také mají k dispozici nahrávky v případě, že se nemohou připojit.

Děti musí odolávat rusifikaci 

„Není tak důležité učit děti, v jakém roce se narodil Taras Ševčenko (slavný ukrajinský básník) nebo pravidla geometrie, ale udržovat je ve spojení s ukrajinskou kulturou,“ vysvětlila. „Mám jednoho studenta, který přišel domů a po hodinách ruštiny se rozbrečel. To je na dítě příliš velký psychický nátlak. Celý život žili v ukrajinském prostředí - a najednou se všechno změnilo.“

Valera (což není jeho pravé jméno) chodí do ruské školy, ale také navštěvuje online kurzy ukrajinštiny. Tento 14letý chlapec řekl novinářům, že pouze 6 z jeho 31 spolužáků podporuje Ukrajinu. Řekl, že se snaží odolat rusifikaci, když to jde. „Jednou jsme si na hodině v telefonu zapnuli ukrajinskou hymnu,“ vzpomínal. „Pak začali všechny prohledávat."

Myslí si také, že bude nucen vstoupit do ruské armády. Natalija připouští, že čím déle bude Rusko okupovat Melitopol, tím větší bude riziko indoktrinace tamějších dětí. „Nemohu normálně kontrolovat jejich domácí úkoly,“ řekla. „Bojím se o naši budoucí generaci. Je velmi důležité udržet tyto děti ve spojení s realitou. Ale je to tak těžké.“

8:34
Dnes

Vladimir Putin včera večer přiletěl do Minsku, hned na letišti ho uvítal běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

 

8:04
Dnes

Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) podle energetické společnosti ČEZ zakázal ruskému Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti české firmě v Rusku. Důvodem je to, že spor firem má výhradně řešit mezinárodní arbitráž. ČTK to dnes večer sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ loni v únoru zahájil proti Gazpromu v Ženevě arbitrážní řízení z důvodu krácení dohodnutých dodávek plynu, od ruského podniku žádá náhradu škody za více než miliardu korun. Ruská plynárenská společnost letos v dubnu požádala ruský arbitrážní soud, aby zakázal české společnosti pokračovat v řízení u mezinárodního arbitrážního soudu. Situace kolem obchodu s plynem se zkomplikovala, když ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

„Společnost ČEZ požádala Tribunál ICC o vydání předběžného opatření, které by zakázalo Gazpromu pokračovat v tomto ruském soudním řízení. Tribunál naší žádosti vyhověl, a tím potvrdil, že spory mezi uvedenými společnostmi se mají řešit v arbitráži u ICC, nikoli před ruskými soudy,“ řekl Kříž.

7:23
Dnes

Dvě osoby zabil v noci na dnešek ukrajinský raketový útok na Ruskem okupovaný poloostrov Krym. Informoval o tom Sergej Aksjonov, šéf ruské okupační správy, kterého citovala agentura Reuters. K útoku došlo nedaleko Simferopolu, hlavního správního střediska Krymu.

Aksjonov na síti Telegram dodal, že další ukrajinská střela zasáhla prázdnou budovu nedaleko města Alušta na černomořském pobřeží Krymu.

Zobrazit celý online

Video  Pavel v Hráčích o vítězství Putina: Situace se mění spíš k horšímu!  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa