Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Sestřelení iljušinu raketou Patriot: Západ překročil další Putinovu červenou linii

Autor: mav, swp - 
2. února 2024
09:30

Západní zbraně dodávané Ukrajině mají sloužit jen na jejím území, nesmějí překračovat ruskou hranici. Podle Vladimira Putina se však právě to stalo – Ukrajina se Západem tak překročily další jeho „červenou linii“. Žádné významné eskalace po dřívějších překročeních nenásledovaly…

Ve středu 24. ledna se v Belgorodské oblasti nedaleko hranic s Ukrajinou zřítil vojenský letoun Il-76. Moskva tvrdí, že vezl 65 ukrajinských válečných zajatců určených k výměně; to Kyjev nepotvrdil.

„Bylo definitivně potvrzeno, že letadlo bylo sestřeleno americkým systémem protivzdušné obrany Patriot. Už to zjistila expertiza,“ pronesl Putin ve středu na předvolební akci. Moskva podle něj trvá na mezinárodním vyšetření, leč na místo pádu nepustila zástupce OSN.

„Sestřelili letadlo, v němž byli jejich vojáci, dá se předpokládat, že to udělali omylem. V každém případě je to zločin. V tomto případě, pokud tomu tak je, je to zločin z nedbalosti,“ dodal prezident.

„V průběhu války na Ukrajině představitelé Kremlu prohlašovali, že použití západních zbraní Kyjevem na ruském území by mohlo znamenat překročení takzvané ‚červené linie‘, což by mohlo vést k eskalaci konfliktu. V různých obdobích představitelé Kremlu uváděli, že i jen poskytnutí zbraní dlouhého doletu by mohlo vést k překročení červené linie,“ konstatuje magazín Newsweek. Byl-li za sestřelem Iljušinu vskutku raketový systém Patriot, znamenalo by to další krok za tuto červenou čáru.

Takové výhrůžky zřejmě do jisté míry brzdily západní partnery ve vyzbrojování Ukrajiny. „Bylo by lepší, kdyby spojenci poskytovali potřebné vybavení, které Ukrajina chtěla a měla mít, aby mohla vést účinnější kampaň, zejména když se snažila přejít do ofenzivy. A myslím, že Spojené státy se podílely na tom, že se zbraně neposkytly dostatečně rychle – zejména na straně letectva,“ prohlásil generál Námořní pěchoty Spojených států James L. Jones, někdejší velitel amerických sil v Evropě a bezpečnostní poradce prezidenta Baracka Obamy. „Byli jsme příliš opatrní, abychom Ukrajincům neposkytli zbraně, které by mohly zasáhnout Rusko. A tak jsme vlastně způsobili, že musí vést válku s jednou rukou svázanou za zády,“ řekl v listopadovém rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa.

Postupně ale výkonnější zbraně na Ukrajinu přece jen putují: Raketové dělostřelectvo HIMARS, střely s plochou dráhou letu Storm Shadow/SCALP, taktické balistické střely ATACMS… Do Ruska zatím nedoletěly, na Krym však zřejmě ano – a ten už Rusko od roku 2014 považuje za své území.

Kremelští propagandisté a političtí jestřábi často zmiňují ruský jaderný arzenál a vyhrožují srovnáním se zemí toho či onoho hlavního města, zatím však překračování červených linií nemělo nijak výrazné dopady. Dá se čekat změna v reakci na sestřelení iljušinu? Nebo až do ukrajinské služby vstoupí stíhačky F-16, což se očekává možná už v nejbližších týdnech?

07:10
Dnes

Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Piloti se katapultovali.

06:48
Dnes

Do vzduchu ráno znovu vzlétly polské stíhačky, informuje letectvo. K hranicím se přiblížily ruské střely. V poslední době jde o několikátý odobný incident.

06:30
Dnes

 Přežití Ukrajiny v současné válce proti Rusku je důležité jak pro Evropu, tak pro Spojené státy, uvedl dnes bývalý americký prezident a republikánský kandidát do listopadových prezidentských voleb Donald Trump. V příspěvku na exprezidentově sociální síti Truth Social je podle agentury Reuters znatelný určitý posun v jeho dosavadním postoji, a to za situace, kdy má o víkendu americká Sněmovna reprezentantů hlasovat o miliardovém balíčku pomoci Ukrajině.

"Proč Evropa nemůže narovnat nebo dorovnat peníze poskytnuté USA, aby pomohla zoufalé zemi v nouzi?" napsal Trump."Jak se všichni shodují, ukrajinské přežití a síla by měly být pro Evropu mnohem důležitější než pro nás, ale je to důležité i pro nás! Pohni sebou, Evropo," uvedl exprezident.

Zobrazit celý online

Video  Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa