Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Potíže Zelenského protiofenzivy: Síly ubývají! „Každá ruka a noha má cenu zlata,“ zní od vojáků

Autor: DVL, swp - 
4. ledna 2024
15:22

Na východní frontě na okraji města Bachmut se voják jménem Oleksandr sice nevzdává, ale mluví o tom, že v bitvách chybí mnoho vojáků. „Každá ruka a každá noha má na Ukrajině cenu zlata,“ říká muž. Kousek od Bachmutu leží i město Časiv Jar, kde 800 obyvatel zůstává i nadále ve svých poničených domovech. Bojí se přitom, co přinese nový rok 2024, neboť podpora z USA uvadá. „Síla vojska a počet zásob na druhé straně je vyšší než na Ukrajině. Takže se bojím,“ svěřila se jedna z obyvatelek města. Napsalo o tom zpravodajství Svobodná Evropa.

Před rokem byl Bachmut a další blízké oblasti dějištěm některých nejintenzivnějších bojů od ruské invaze na Ukrajinu od února roku 2022. Dělostřelectvo zanechalo město zpustošené. Od jara je pod ruskou kontrolou, v září se však ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zavázal, že Ukrajina Bachmut získá zpět.

Oleksandr, mechanik, který se stal členem tankové posádky, požádal, aby bylo zveřejněno pouze jeho křestní jméno, tráví většinu času držením ukrajinské linie na okraji Bachmutu, kde útoky a vzájemné ostřelování probíhají každodenně. Úkolem jeho posádky je útočit z uzavřené pozice a riskovat boj na otevřeném poli jen ve výjimečných případech, neboť to posádku zanechává zranitelnou vůči útokům dronů.

Cena zlata

Oleksandr narukoval před rokem. Řekl, že jeho vůle bojovat se od té doby jenom posiluje především kvůli vysokým ztrátám, které krvavé bitvy přinášejí. „Moje ruce a nohy jsou nedotčené. Chápu, že nemáme dost lidí, že opravdu nemáme dost lidí. (Rusové) neustále přicházejí a jsou jich tisícovky,“ dodal k tomu, že na východě Ukrajiny bylo zabito a zraněno mnoho ukrajinských vojáků. „Každá ruka a každá noha má na Ukrajině cenu zlata.“

Méně než 20 kilometrů západně od Bachmutu, ve městě Časiv Jar, zůstává 800 obyvatel, kteří si zvykli na vyčerpávající realitu života ve válce. Neustálé palby Rusů se za poslední rok staly každodenností, mnoho budov ve městě zůstalo poškozených či v troskách.

Juryj, jenž v Časiv Jaru žije už dlouho, řekl, že je v jeho domě taková zima, že mu zamrzá šálek s kávou. Město postrádá patřičné vytápění, většina obyvatel tak přežívá díky dřevu, které dokáže nastřádat a zapálit, nicméně s klesající teplotou a nedostatkem surovin je život den ode dne těžší.

Strach i zima

Juryj se pokusil zkontaktovat svou sousedku, která opustila město, aby jí řekl o tom, že kvůli ostřelování byla poničena okna a dveře jejího domu. Uvedl, že nyní tráví většinu dnů tím, že kontroluje její byt, hledá zásoby a ohřívá se v tepelném stanu, který pro zbývající obyvatele zařídili místní úředníci. „Takhle žijeme. V místnosti jsou minus 3 stupně Celsia. Takže přijdeme, ohřejeme se a pak jdeme zase zpátky,“ popisoval muž.

Juryj dále řekl, že dnešek je jeho šťastný den, protože mu starosta Časiv Jaru s jeho týmem přinesl tlakovou láhev, jež mu pomůže se zahřát a uvařit si. Vysvětlil, že s nedostatkovými zásobami zachází opatrně, nejprve zatopí v jedné místnosti, zbytek nechá na vaření.

Natalja, další z obyvatelů města, se svěřila, že se obává, co přinese pro její město a Ukrajinu rok 2024. „Bojím se. USA se s pomocí zdráhají. Je tu méně munice. Síla vojska a počet zásob na druhé straně je vyšší než na Ukrajině. Takže se bojím,“ řekla žena.

22:37
Dnes

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko prohlásil, že Ukrajina a Západ by měly zahájit jednání s Ruskem. „Dnes nastal okamžik, aby si především Ukrajinci sedli k jednacímu stolu a konečně se dohodli,“ řekl podle kanálu Nexta TV.

21:53
Dnes

Čína podle Spojených států podporuje ruskou válku na Ukrajině tím, že Moskvě poskytuje velké množství strojů, mikroelektroniky či technologií pro drony a řízené střely, díky čemuž Rusko může navyšovat svou zbrojní výrobu. S odvoláním na dva vysoce postavené americké činitele o tom dnes informovaly agentury AP a Reuters.

Podle nejmenovaných činitelů v roce 2023 pocházelo přibližně 90 procent ruské mikroelektroniky z Číny, a Rusko ji používalo mimo jiné k výrobě raket, tanků či letadel. Také téměř 70 procent ruského dovozu obráběcích strojů v posledním čtvrtletí loňského roku pocházelo z Číny. Čínské a ruské subjekty dále podle poznatků amerických zpravodajských služeb společně pracují na výrobě bezpilotních letounů v Rusku či na zlepšení ruských satelitních kapacit využitelných na Ukrajině.

Americký prezident Joe Biden o problematice v nedávném telefonátu hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

21:12
Dnes

Pokračuje plánovaná rotace jednotek, které plní úkoly v bojových oblastech od začátku invaze v plném rozsahu,“ informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny. „Přestože ruští okupanti nadále vyvíjejí tlak v mnoha oblastech, byly nalezeny příležitosti k střídavému vysílání brigád k odpočinku. Zároveň je přijímán soubor opatření k posílení brigád, které nadále plní bojové úkoly na frontě. Toto rozhodnutí bylo učiněno mimo jiné po přezkoumání počtu některých jednotek, které nejsou zapojeny do bojových operací. Tisíce vojáků byly poslány k bojovým jednotkám.“

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa