Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 12°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Světová pomoc Ukrajině vázne. Zásoby zbraní a střeliva docházejí i v Česku

Autor: ČTK - 
7. prosince 2023
16:45

Pomoc Ukrajině, přislíbená v období od začátku srpna do konce října, klesla na historické minimum a meziročně se ztenčila skoro o 90 procent, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na údaje Kielského institutu pro světovou ekonomiku (IfW). Ten vyhodnocuje tento parametr už od loňského ledna, tedy měsíc před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu.

Západní země od začátku srpna do konce října podle IfW přislíbily Ukrajině balíky pomoci v celkové hodnotě 2,11 miliard eur (asi 51,38 miliardy Kč), což je od loňského ledna nejnižší údaj. Institut jako aktivní dárce vyjmenoval Německo, Finsko, Irsko, Chorvatsko, Litvu, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko a také Kanadu a Británii. Největším dárcem vojenské pomoci zůstávají Spojené státy, které poskytly zbraně, munici a další vybavení v celkové výši 44 miliard eur (asi 1,07 bilionu Kč). Ale USA dohání Německo se závazky vojenské pomoci v celkové výši 17 miliard eur (asi 414 miliard Kč). Ve výši přislíbené pomoci už členské země EU jako celek předstihly USA, vyplývá podle deníku z poznatků Kielského institutu.

Přísliby se týkají jak finanční pomoci, tak dodávek zbraní, včetně stíhaček F-16. Ukrajina se však může ještě spolehnout na velké programy víceleté pomoci, které byly přislíbeny již dříve, dodal institut.

23:06
27. 2. 2024

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost našemu zpravodajství z války na Ukrajině. Čerstvé zprávy přineseme ve středu ráno, dobrou noc.

22:30
27. 2. 2024

Ukrajinský prezident Volomymyr Zelenskyj na síti X ukázal fotky z jeho setkání se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem. „Oceňujeme princovu touhu pomoci obnovit skutečný mír a jsme vděční za jeho rady a podporum,“ napsal prezident. 

21:44
27. 2. 2024

Ukrajinská tajná služba SBU viní ze zodpovědnosti za zničení letadla Antonov An-225 známého jako Mrija během bitvy o Hostomel na začátku ruské invaze do země bývalého generálního ředitele ukrajinského podniku Antonov Serhije Byčkova a dalšího člena vedení. Podle SBU nevpustili na území letiště před ruskou invazí národní gardu, aby strategicky důležité místo mohla připravit na obranu. Oba muži jsou ve vazbě a hrozí jim až 15 let vězení, napsal dnes server Ukrajinska pravda.

Dvojice čelí obvinění z maření činnosti ukrajinských ozbrojených sil a dalších vojenských útvarů, uvedla SBU na telegramovém účtu, kde oznámila dokončení vyšetřování zničení někdejšího největšího nákladního letounu světa. U obviněných funkcionářů neuvádí jména, nicméně podle Ukrajinské pravdy jde o Byčkova a šéfa oddělení letecké bezpečnosti podniku Oleksandra Netosova.

Zobrazit celý online

Ukrajinska pravda připomněla, že o den dříve neprošel americkým Senátem návrh zákona o poskytnutí pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Předloha namísto potřebných 60 ze 100 hlasů získala hlasy jen 49 senátorů.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu v tom, aby dosáhla maximum svých cílů, uvedl český prezident Petr Pavel po dnešní schůzce nejvyšších ústavních činitelů. Ministryně obrany Jana Černochová nicméně koncem listopadu upozornila, že v  zásobách armády už není mnoho vojenského materiálu, který by Česká republika mohla Ukrajině ještě poslat. Firmy ale dostávají vývozní licence, materiál za desítky miliard korun do Ruskem napadené země putoval právě od soukromých podniků a dárců, dodala. Na území České republiky nebo v Polsku prostřednictvím českých instruktorů bylo letos podle ministryně také vycvičeno přes 4000 ukrajinských vojáků. V podobné pomoci bude Česko podle ní pokračovat i nadále.

Video  Vystrčil a Pekarová v Kyjevě: Zachytilo je video Zelenského.  - reprofoto X Volodymyr Zelenskyj
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa