Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Oblačno 17°C

Česko získá německé tanky Leopardy kvůli Ukrajině později? Černochová: Nejednalo se o tom

Autor: ČTK, swp - 
19. ledna 2023
15:37

O možnosti, aby Česko souhlasilo ve prospěch Ukrajiny se zpožděním dodávek tanků Leopard z Německa do ČR, se nikdy nejednalo a Německo nic takového nenavrhuje. ČTK to dnes prostřednictvím své mluvčí sdělila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). O údajné variantě, podle které by Německo ještě letos mohlo dodat na Ukrajinu více tanků Leopard v případě, že by Česko a Slovensko odsouhlasily pozdější příjezd slíbených tanků z Německa, ve středu informoval deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Podle FAZ je německý zbrojní průmysl schopen ještě letos připravit pro Ukrajinu až 15 tanků Leopard 2, dodávky by mohly začít od podzimu. Pokud by rozhodnutí o dodávkách přišlo už nyní, společnosti Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann, které tanky Leopard 2 vyrábějí, by mohly od třetího čtvrtletí expedovat jeden tank týdně.

Výrazně urychlit případné dodávky pro Ukrajinu by mohly podle FAZ Česko a Slovensko, kterým Německo darovalo tanky Leopard 2 náhradou za to, že tyto země předaly Kyjevu zbrojní techniku ze sovětské éry. Česko loni v prosinci převzalo první z tanků Leopard, celkem pak obdrží 14 starších bojových tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo. Také Slovensko loni v prosinci převzalo první z 15 tanků Leopard 2A4.

O scénáři, kdy by Česko se Slovenskem dostaly tanky až v roce 2024, se v Německu podle FAZ nyní uvažuje. „S takovým přerozdělením by však musely vlády v Praze a Bratislavě souhlasit,“ poznamenal deník. Kladný postoj obou zemí by podle FAZ znamenal dalších 29 tanků Leopard 2 pro Ukrajinu v letošním roce.

„O ničem takovém se nikdy nejednalo a německá strana nám ani nic takového nenavrhuje,“ uvedla Černochová. ČTK její vyjádření poskytla mluvčí úřadu Simona Cigánková.

„Rozumíme potřebě podpořit Ukrajinu těžkou technikou. O možnostech diskutujeme se spojenci, zatím ovšem bez konkrétních detailů, o kterých bychom mohli informovat,“ napsala ve středu ČTK mluvčí slovenského ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ochotu předat Ukrajině své tanky Leopardy už ohlásily Polsko a Finsko, musí s tím ale souhlasit Německo. To je proto pod sílícím tlakem, aby souhlas vydalo. Spolkový kancléř Olaf Scholz předání tanků podle informací deníku Süddeutsche Zeitung podmiňuje tím, že USA poskytnout Ukrajině tanky Abrams. Tento typ ale Spojené státy nepovažují kvůli údržbě a provozu za vhodný pro ukrajinské síly.

Video  Ministryně obrany Černochová: O německých tancích Leopard i vojenské pomoci pro Ukrajinu  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

7:37
Dnes

Institut pro studium války poukazuje na zmírnění rétoriky ruského oligarchy Jevgenije Prigožina vůči ruskému ministerstvu obrany. Důvodem může podle Institutu být i obava z toho, že přijde Prigožin o své žoldnéře u Bachmutu. 

7:12
Dnes

Ukrajinské síly odrazily 23. března 79 ruských útoků, uvedl generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve své ranní aktualizaci. Podobný počet útoků hlásil štáb i během včerejšího dne. Podobná čísla hlásí i u protiúderu, kde ukrajinské letectvo dvanáctkrát zasáhlo ruské základny. 

6:38
Dnes

Pod těžkými útoky je i Avdijivka v Donětském regionu. Ukrajinská TV Nexta sdílela video z ulice, kde jsou vidět rozbořené domy, zničená infrastruktura i ohořelá auta. 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa