Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Válka mezi Ruskem a NATO? Fiala mírní Řehkovo vyjádření, konflikt prý bezprostředně nehrozí

Autor: ČTK - 
30. května 2023
13:15

České republice konflikt bezprostředně nehrozí, armáda se ale musí připravovat na všechny varianty, i ty málo pravděpodobné, řekl dnes premiér Petr Fiala (ODS). V Brně tak reagoval na pondělní vyjádření náčelníka generálního štábu Karla Řehky, který uvedl, že válka mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí je možná. V takovém případě by podle Řehky ČR byla od první chvíle jejím účastníkem. Rusko je dnes na trajektorii konfliktu s aliancí, míní náčelník generálního štábu. Fiala novinářům řekl, že je nutné chápat kontext, ve kterém byla tato slova řečena, a kým byla vyslovena.

Premiér dnes v Brně jednal s předsedkyní litevské vlády Ingridou Šimonytéovou o situaci v Bělorusku, ochraně východního křídla NATO i o tom, jak na evropské úrovni nadále pomáhat Ukrajině. Na červencovém summitu NATO v Litvě budou obě země hovořit stejným hlasem, řekl po setkání novinářům. Obě země patří k nejvýraznějším podporovatelům Ukrajiny v jejím boji proti útoku Ruska.

„Bavili jsme se o geopolitických strategických otázkách, samozřejmě i o situaci v Bělorusku, která vůbec není jednoduchá. Litva je navíc velmi blízko ruské agresi na Ukrajině, takže konflikt vnímá velmi citlivě. Myslím, že je dobře, že můžeme slyšet i jejich zkušenost. Na nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu bude Litva a Česko hovořit stejným hlasem,“ uvedl předseda české vlády. Summit NATO se má konat ve Vilniusu od 11. do 12. července.

Konání summitu právě ve Vilniusu Fiala vnímá jako důležitý signál, že si NATO uvědomuje hrozbu, kterou rusko-ukrajinský konflikt pro Severoatlantickou alianci představuje. „Je to signál, že aliance je připravena posilovat východní křídlo a dělat vše pro bezpečnost každého členského státu,“ řekl.

Litevská premiérka doufá, že na summitu padnou důležitá rozhodnutí ohledně posílení východního křídla a představitelé členských zemí se dohodnou na reálných opatřeních. Litvu a Česko podle ní spojuje to, že jasně stojí na stejné straně. „Je dobré vědět, že obyvatelé obou zemí podporují rozhodnutí svých vlád stát za Ukrajinou tak dlouho, jak to bude potřebovat. Protože to není jen jejich boj,“ míní Šimonytéová.

Doplnila, že vzdálenost Litvy od konfliktu je v porovnání s ostatními relativně malá, a proto je pro ně tato otázka o to zásadnější. „Navíc máme historickou zkušenost s Ruskem, které v minulosti naše území okupovalo. Byli jsme mezi prvními, kteří upozorňovali na to, že se tam situace nevyvíjí správným směrem. Rusko není připraveno na demokratizaci a přijetí liberálních hodnot, jako je vláda práva, svoboda slova nebo svobodné volby, které my zastáváme. Jejich imperialistické ambice jsou stále na živu, a my jsme toho byli svědky v Gruzii a nyní na Ukrajině,“ doplnila.

10:11
Dnes

Ukrajinský prezident Zelenskyj se setkal s ministrem obrany Slovenska Martinem Sklenářem. Jednali o hlavních potřebách ozbrojených sil Ukrajiny a situaci na frontě.

9:54
Dnes

Ruské síly si nemohou dovolit protiútok proti Ukrajincům, jejich kapacity tak tak stačí na obranu dlouhé frontové linie, soudí experti britské armády. Nové posily dorazily na Ukrajinu, ještě než dokončily nábor a výcvik.

 

Celý článek si přečtěte ZDE.

9:33
Dnes

Námořnictvo a Obranná rozvědka Ukrajiny provedly úspěšnou speciální operaci a přivezly domů dva ukrajinské výsadkáře. Na dočasně okupovaném území se zdržovali více než rok a půl. Vojáci se díky místním obyvatelům rok a půl úspěšně skrývali.

Zobrazit celý online

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před dvěma týdny uvedl, že Severoatlantická aliance by na svém červencovém setkání měla přijmout „pozitivní politické rozhodnutí“ stran členství Ukrajiny v NATO. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg tehdy řekl, že očekává, že se spojenci na tomto nadcházejícím summitu dohodnou na víceletém programu, který by měl Ukrajině pomoci přiblížit se vojenským standardům aliance.

Tématem dnešního Fialova jednání s litevskou premiérkou byly také vzájemné vztahy obou zemí v ekonomické oblasti. „Pro české firmy se rozvíjí v Litvě řada zajímavých příležitostí. Konkrétněji mohu zmínit třeba dodávku desítek trolejbusů do Vilniusu. Chceme tedy rozvíjet to, v čem jsme silní, a to je automobilový průmysl a průmysl zaměřený na dopravu,“ uvedl. V letech 2024 až 2025 dodá plzeňská Škoda Group do Litvy 91 trolejbusů za 1,3 miliardy korun. Fiala s Šimonytéovou rozebírali také možnost spolupráce v obranném průmyslu, což je další oblast důležitá pro české firmy, které v ní jsou celosvětově úspěšné.

Video  Tisková konference po jednání vlády (24.5.2023)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

jajas ( 31. května 2023 05:23 )

😄😄

zapravdu ( 30. května 2023 22:02 )

Hlavní je, že nikdo z vláýdy a ani pan Řehka by do války osobně nešel...tito lidé by seděli někde v klídku a bezpečí a na jatky by posílali jiné...jsou to jen srabi a zbabělci...podobně i pan generál Pavel pelášil při návštěvě Kyjeva do krytu při leteckém poplachu jako zajíc...

zapravdu ( 30. května 2023 22:00 )

Nejvíc mě pobavilo, když paní Černochová vyjádřila názor, že za jejími spory s Řehkou stojí Rusové...víte, tohle už člověk musí brát opravdu s humorem, protože to se nedá zdravým rozumem pochopit. To může pochopit jen jedinec s "rozumem" na určité úrovni.
Ale v naší vládě rozum určitě nenajdeme...

zapravdu ( 30. května 2023 21:58 )

Řehka je voják z povolání, čili cvičený zabiják, kterému snejvětší pravděpodobností nevadí zabíjet lidi, protože jinak by se logicky nestal vojákem z povolání. Tito lidé uvažují jinak než jedinci se zábranami vůči zabíjení. Řezníkem se také nestane někdo, komu vadí zabíjení zvířat...
a takto na toho člověka musíme nahlížet.
Pro tyto lidi je vojna smyslem života.

Jirik-ta ( 30. května 2023 21:15 )

Země BRICS i země v Latinské Americe a v Africe, které se výrazně zapojují i do de-dolarizace a celkově vyššího využívání národních měn ve světovém obchodu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud