Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Nemáte ruské doklady? Nedostanete inzulín! Hrozné chování starosty k Ukrajincům v okupované obci

Autor: ČTK, swp - 
11. srpna 2023
18:01

Ruskem dosazený starosta okupovaného městečka Lazurne, černomořského letoviska v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, vyhrožoval místním obyvatelům, že bez ruských dokladů nedostanou inzulín, ani další léky. Rodičům, kteří odmítají své potomky posílat do ruských škol, pohrozil deportací dětí za frontovou linii. O případu dnes informoval list Ukrajinska pravda s odvoláním na starostův projev, zachycený v sociálních sítích, včetně oficiálního účtu městečka. Okupační správa se snaží i tímto nátlakem Ukrajince přimět, aby přijali ruské občanství.

„Už byl vydán oficiální dokument (okupační správy), že léky nakoupené z rozpočtu Ruska se nebudou vydávat cizím občanům, tedy ukrajinským občanům. V první řadě se to týká těch, co potřebují inzulín, ať na vlastní kůži pocítí, jaké to je být občanem jiné země,“ prohlásil starosta Oleksandr Dudka (rusky Alexandr Dudka). „Totéž se týká vydávání humanitární pomoci a dalších záležitostí lidí, kteří si dosud nezařídili ruské doklady,“ dodal.

Starosta také ukázal seznam dětí „čekatelů“ (na příchod ukrajinské armády), které podle jeho slov „ani jednou nebyly v (ruské) škole“.

Deník připomněl, že ukrajinské děti na okupovaných územích se mohou účastnit výuky v ukrajinských školách po internetu.

Starosta nicméně rodičům hrozí trestním postihem, jakož i tím, že nechá děti autobusy vyvézt na frontovou linii, ať si jdou „do vašich ukrajinských škol“, pokud „pohrdají ruštinou“.

Starosta tvrdí, že nejde o žádný útisk Ukrajinců na okupovaném území, ale pouze se od nich vyžaduje, aby „projevovali úctu k zemi, která je přijala a zajišťuje jejich bezpečnost“.

„Moji vážení čekatelé, teď vám navrhuji, abyste se rozhodli, jak budete žít, kde budete žít a podle čích zákonů. Pokud se vám ruské zákony nelíbí, sbalte si věci a vypadněte. Myslím, že v tom mě podpoří všechny justiční orgány, abyste odjeli, dokud můžete. Později to bude těžší. A tento marasmus se bude trestat tvrdě a nelítostně,“ prohlásil starosta.

Deník dodal, že to není poprvé, co starosta Dudka vystupuje s podobnými prohlášeními. V červnu sliboval, že lidé, kteří nemají ruské doklady, za dva či tři týdny nebudou dostávat humanitární pomoc, nenajdou zaměstnání, ani nebudou dostávat penze.

12:16
Dnes

Ruská vojska dobyla ves Lastočkyne, ležící asi dva kilometry západně od Avdijivky na východě Ukrajiny, ohlásilo dnes ruské ministerstvo obrany podle tiskových agentur. Ukrajinští vojáci ustoupili na novou obrannou linii, aby zabránili dalšímu ruskému postupu na západ, uvedl armádní mluvčí podle serveru Ukrajinska pravda. Ten zveřejnil i nákres nové linie na mapce bojiště.

„Jednotky se stáhly ze vsi Lastočkyne, aby zaujaly obranu na linii Orlivka-Toneňke-Berdyči s cílem nepřipustit další postup nepřítele na západ,“ řekl Dmytro Lychovij, mluvčí ukrajinských sil bránících tento úsek fronty.

11:56
Dnes

Téměř tříleté vězení pro ruského obránce lidských práv Olega Orlova, který kritizoval ruské vedení za válku proti Ukrajině, dnes navrhla soudu obžaloba, uvedl server Mediazona. Sedmdesátiletý Orlov je spjat s nevládní organizací na ochranu lidských práv Memorial, která dostala Nobelovu cenu za mír za rok 2022 a kterou o rok dříve ruské úřady zakázaly. Byl jedním z posledních kritiků Kremlu, kterého úřady neuvěznily nebo nedonutily k emigraci, poznamenala agentura AFP.

Prokurátorka argumentovala nutností vyhnout se případné recidivě. Obhajoba trvá na nevině obžalovaného. Orlov stanul před soudem v krátké době podruhé, předchozí proces skončil pokutou. Před soudem odmítl vystupovat, vyhradil si jen vystoupení na konec procesu.

11:28
Dnes

Ukrajinská prokuratura vyšetřuje záběry sdílené ukrajinskými i ruskými kanály na telegramu, na kterých ruští vojáci údajně postříleli ukrajinské válečné zajatce. Video pořízené z dronu se podle prokuratury začalo šířit 24. února, v den druhého výročí ruské invaze na Ukrajinu, píše server Meduza.

Prokuratura uvedla, že ruští vojáci zabrali pozice ukrajinských ozbrojených sil mezi obcemi Ivanivske a Chromove na západním okraje města Bachmut v Doněcké oblasti. Na videozáznamu vycházejí vojáci ze zákopu s rukama nad hlavou, lehnou si na zem a druhá skupina na ně začne střílet.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec uvedl, že při incidentu zahynulo nejméně sedm vojáků. Podle ukrajinského projektu DeepState se jednalo o příslušníky ukrajinské 92. samostatné útočné brigády nebo jejích přidružených jednotek a mrtvých je devět. Rusko obvinění nekomentovalo. Není jasné, kdy byly záběry pořízeny, a nelze je bezprostředně ověřit, podotýká ruskojazyčná redakce BBC.

Zobrazit celý online

Video  Mají navrch Ukrajinci, nebo Rusové? Analytik pro Blesk o tom, proč válka letos neskončí  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa