Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Vláda odvolá českého velvyslance v Rusku. Jenže Lipavský řeší: Má smysl ho vůbec nahrazovat?

Autor: Mii, ČTK - 
11. srpna 2023
17:06

Vláda Petra Fialy (ODS) chce po skončení svých prázdnin odvolat z funkce českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku. Informaci přinesl Deník N na základě rozhovorů s diplomaty. O konci Pivoňky se hovoří dlouho, v Rusku už se ani fyzicky nenachází, českou ambasádu v zemi vede Jiří Čistecký.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) přitom loni v prosinci odmítal, že by Pivoňku chtěl odvolat. „Velvyslanec Pivoňka není odvoláván, zůstává velvyslancem a v roli jeho zástupce bude působit pan Čistecký,“ prohlásil tehdy Lipavský v pořadu Otázky Václava Moravce.

„My přemýšlíme o tom, jakým způsobem přistoupit k diplomatické misi v Moskvě. V tuhle chvíli ale řešíme hlavně technické otázky na zastupitelském úřadě. On je poměrně malý po Vrběticích, kdy už tam může být jenom 7 diplomatů a máme tam velké majetky, jsou to poměrně logisticky složité záležitosti,“ dodal pak v rozhovoru pro Blesk ministr.

Právě toto nastavení mise ještě podle Deníku N není vyřešené. Pivoňka sice nakonec má skončit, ale Lipavský dosud nevyhodnotil, zda jej nahradí někým jiným. Už dříve se diskutovalo o možnosti, že by ambasadorská pozice v Moskvě byla nahrazena místem chargé d'affaires.

Pokud by Česko v době války na Ukrajině vyslalo do Moskvy nového plnohodnotného velvyslance, muselo by Rusko požádat o souhlas a velvyslanec by zároveň musel pověřovací listiny slavnostně předat prezidentu Vladimiru Putinovi.

Vztahy začaly kazit už Vrbětice

Pivoňka je velvyslancem v Rusku od roku 2018, předtím čtyři roky stejný post zastával v Ázerbájdžánu. V letech 2006 až 2011 působil jako zástupce velvyslance v Kyjevě, zhruba rok také jako chargé d'affaires.

Čistecký pracuje na ministerstvu zahraničí od konce roku 1994. Byl mimo jiné ředitelem odboru států střední Evropy či tajemníkem pro analytickou činnost v kabinetu ministra zahraničí v letech 2014 až 2018. Dříve působil jako zástupce velvyslance ve Vídni, generálním konzulem v Istanbulu je od roku 2019.

Ruská diplomatická mise v Praze i české zastoupení v Moskvě se výrazně omezily po loňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Video  Vyhoštění ruští diplomati na letišti: Kufry a krabice  - Blesk
Video se připravuje ...

14:10
Dnes

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni podle Ozbrojených sil Ukrajiny.

13:13
Dnes

Ruské ministerstvo obrany dnes ohlásilo, že ruská vojska dobyla vesnici Bilohorivka. Podle agentury AFP šlo o jednu z posledních obcí v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, kterou dosud Rusové neovládali. Tuto oblast spolu se třemi dalšími Moskva předloni na podzim připojila k Rusku, podobně jako ukrajinský poloostrov Krym na jaře 2014. Drtivá většina zemí světa tyto anexe neuznává.

Zpravodajský kanál DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě, ohlásil ruský postup u desítky obcí v čele s Robotyne na jihovýchodě země.

12:55
Dnes

V Chersonu na jihu Ukrajiny dnes při ruském ostřelování zemřel jeden člověk v areálu jisté firmy, další utrpěl zranění, informuje ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na ukrajinské úřady. Podotýká, že informace nelze ověřit. Cherson Rusové ostřelují pravidelně. Nachází se u Dněpru, kterým prochází frontová linie.

Zobrazit celý online

 

Uživatel_5522193 ( 22. srpna 2023 06:30 )

Rodrigos přesně tak!

Uživatel_5522193 ( 22. srpna 2023 06:29 )

Souhlas lépe bych to nenapsal!

deratizater ( 19. srpna 2023 04:24 )

Tohle diplomatické nemehlo by mělo být odstraněno.

deratizater ( 19. srpna 2023 04:22 )

Lipavský je loutka prolezlá červotočem řízená cizí mocností která sama o ničem nerozhoduje. V našem národním zájmu není hrotit vztahy s Ruskem na maximum a vyrábět z Ruska úhlavního nepřítele , to žádná jiná západní země ze stra­tegic­kých,e­kono­mických a bezpečnostních důvodů nedělá .Jeho největší samostatná kompetence je že si může sám zapnout poklopec.

krapotkin ( 17. srpna 2023 19:25 )

Nemělo by se náhodou konečně řešit čím nahradit Lipavskýho a celou vádní sebranku ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa