Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 8°C

Zelenskyj náhle zrušil projev v USA! Prezident chtěl mluvit o další pomoci Ukrajině

Aktualizováno -
5. prosince 2023
21:45
Autor: ČTK - 
5. prosince 2023
21:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně zrušil svůj dnešní plánovaný virtuální projev v americkém Senátu. Čekalo se, že na zákonodárce bude apelovat, aby urychleně přijali zákonný balík, jehož návrh mimo jiné počítá s 61 miliardami dolarů (asi 1,38 bilionu korun) pro vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, která se brání ruské invazi. O zrušení projevu informovala agentura AFP s odvoláním na šéfa demokratické většiny v Senátu Chucka Schumera a rovněž ukrajinské servery.

„Zelenskyj se nemohl připojit k našemu brífinku v 15:00 (21:00 SEČ) - něco se stalo na poslední chvíli,“ uvedl Schumer podle serveru Ukrajinska pravda. Proč Zelenskyj přes videohovor nemohl vystoupit, Schumer neupřesnil, podotýká ruskojazyčný web stanice BBC.

Spojené státy jsou největším vojenským podporovatelem Ukrajiny v její obraně proti ruské invazi; od 24. února loňského roku podle amerického ministerstva zahraničí napadené zemi poskytly pomoc v hodnotě 44,2 miliard dolarů (asi 997 miliard korun). Další pomoc Ukrajině, kterou slíbil demokratický prezident Joe Biden, je však nyní v ohrožení kvůli protestům kongresových republikánů, kteří schválení podmiňují zpřísněním americké imigrační politiky.

Dalšími položkami v projednávaném zákonu jsou peníze pro Izrael či prostředky na posílení ostrahy na americko-mexické hranici, kam letos v rekordních počtech přichází migranti prchající především ze zemí latinské Ameriky.

23:55
20. 2. 2024

Drazí čtenáři, pro tuto chvíli online zpravodajství k Ukrajině končí, pokračuje zase ráno. Dobrou noc.

23:51
20. 2. 2024

„Když ruské okupační síly neuspěly při útoku na levý břeh v Chersonské oblasti, uchýlily se k manipulacím a falšování faktů,“ odmítlo ukrajinské jižní velení tvrzení Moskvy o dobytí obce Krynky na jihu Ukrajiny. Ruské vojsko podle nich provedlo během dne ve zmíněné lokalitě jediný útok, který neuspěl a ukrajinští vojáci udrželi své pozice.

22:55
20. 2. 2024

Rusko je proti rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, řekl dnes prezident Vladimir Putin v rozhovoru se svým ministrem obrany Sergejem Šojguem. Reagoval tím na prohlášení Bílého domu z minulého týdne, podle kterého Moskva pracuje na vývoji zbraně proti satelitům, napsala agentura Reuters.

„Náš postoj je jasný a transparentní: vždy jsme byli kategoricky proti a jsme nyní proti rozmístění jaderných zbraní do vesmíru,“ řekl Putin na setkání se Šojguem. „Vyzýváme nejen k dodržování všech dohod v této oblasti, ale také jsme mnohokrát nabízeli posílit spolupráci,“ uvedl ruský prezident a dodal, že ruské aktivity ve vesmíru se nijak nevymykají těm, které provádí jiné země včetně Spojených států.

Zobrazit celý online

Video  Vystrčil a Pekarová v Kyjevě: Zachytilo je video Zelenského  - reprofoto X Volodymyr Zelenskyj
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa