Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C

Zelenskyj nečekaně v Bruselu: Váš boj je i náš boj, řekl mu šéf NATO a slíbil další podporu

Aktualizováno -
11. října 2023
14:43
Autor: ČTK, lig - 
11. října 2023
08:04

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes neohlášeně zamířil do Bruselu, kde se zapojí do jednání ministrů obrany Severoatlantické aliance. Informace belgických médií na síti X potvrdil mluvčí NATO. Zelenskyj následně předstoupil před novináře s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem, který ho ujistil o další podpoře. Zelenskyj by se měl setkat také se zástupci belgické vlády, podle deníku Le Soir se bude jednat o dodávkách stíhaček F-16 na Ukrajinu nebo o využití zmrazených ruských aktiv.

„Váš boj je i náš boj, vaše bezpečnost je i naše bezpečnost,“ řekl Stoltenberg Zelenskému. Ukrajinský vůdce zmínil, že Kyjev potřebuje další podporu, i vzhledem k tomu, že se blíží zima. Konkrétně zmínil protivzdušnou obranu, dělostřelectvo, ale i munici.

Na jednání ministrů obrany NATO v bruselském sídle aliance má Ukrajinu zastupovat ministr obrany Rustem Umerov. Na programu schůzky, která potrvá do čtvrtka, je dnes také zasedání Rady NATO-Ukrajina, jakož i jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu, tedy zástupců desítek zemí, které dodávkami zbraní podporují zemi bránící se ruské agresi.

Skupina evropských zemí včetně Belgie aktuálně připravuje pro Ukrajinu dodávky amerických stíhaček F-16. Belgická ministryně obrany Ludivine Dedonderová dnes v rozhlasovém rozhovoru podle agentury Reuters řekla, že její země stroje začne poskytovat od roku 2025.

Web Politico ráno napsal, že do plánů kolem dnešního jednání NATO o Ukrajině se promítá dramatický vývoj na Blízkém východě po eskalaci izraelsko-palestinského konfliktu. Několik diplomatů v Bruselu údajně vyjádřilo obavu, že překvapivý víkendový útok Hamásu by mohl vést k ústupu americké podpory Kyjeva. Americká velvyslankyně při NATO Julianne Smithová nicméně trvala na tom, že Washington se dokáže současně věnovat potřebám obou spojenců.

6:58
Dnes

Polsko koupí americké střely dlouhého dosahu vzduch-země JASSM-ER. Hodnota této smlouvy o nákupu nové výzbroje pro polské bitevní letouny, kterou dnes podepíší zástupci polské a americké vlády, bude 735 milionů dolarů (16,7 miliardy korun). Televize TVN24 na svých internetových stránkách uvádí, že střely JASSM-ER mají oproti těm využívaným v letounech F-16 v současnosti trojnásobný dosah.

Podle polského ministerstva obrany „válka na Ukrajině ukázala, jak důležitá je schopnost ničení cílů nacházejících se i velmi daleko od frontové linie“. Nákup střel JASSM-ER se doplňuje se systémem balonů včasné výstrahy s podvěšenými radary. Smlouvu o koupi čtyř těchto aerostatů podepsalo Polsko s USA před několika dny. „To, co objeví kromě jiného aerostaty Barbara, bude moci být zasaženo s nasazením střel vzduch-země JASSM-ER,“ uvedl polský resort obrany. Tyto řízené střely s plochou dráhou letu mají dosah okolo 1000 kilometrů. Vyrábí je zbrojařský koncern Lockheed Martin a Polsku je dodá v letech 2026 až 2030.

6:32
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý navštíví Belgii, kde s premiérem Alexanderem De Crooem podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu. Oznámila to belgická vláda. Podobnou dohodu dnes Zelenskyj podepsal ve Španělsku a vláda v Madridu se v ní zavazuje Kyjevu poskytnout vojenskou pomoc v hodnotě miliardy eur (24,7 miliard korun) do konce letošního roku.

Agentura Reuters píše, že Zelenskyj se snaží získat více vojenské pomoci od západních spojenců Ukrajiny v situaci, kdy se ukrajinská armáda snaží zastavit postup ruských invazních sil.

Bilaterální bezpečnostní smlouvu už Ukrajina uzavřela s Francií, Británií, Kanadou, Německem či Itálií. Týká se dlouhodobé vojenské podpory nebo výcviku ukrajinských vojáků.

Zelenskyj a De Croo také vystoupí na společné tiskové konferenci, uvedla belgická vláda.

22:01
27. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa