Zelenskyj nečekaně v Bruselu: Váš boj je i náš boj, řekl mu šéf NATO a slíbil další podporu

Aktualizováno -
11. října 2023
14:43
Autor: ČTK, lig - 
11. října 2023
08:04

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes neohlášeně zamířil do Bruselu, kde se zapojí do jednání ministrů obrany Severoatlantické aliance. Informace belgických médií na síti X potvrdil mluvčí NATO. Zelenskyj následně předstoupil před novináře s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem, který ho ujistil o další podpoře. Zelenskyj by se měl setkat také se zástupci belgické vlády, podle deníku Le Soir se bude jednat o dodávkách stíhaček F-16 na Ukrajinu nebo o využití zmrazených ruských aktiv.

„Váš boj je i náš boj, vaše bezpečnost je i naše bezpečnost,“ řekl Stoltenberg Zelenskému. Ukrajinský vůdce zmínil, že Kyjev potřebuje další podporu, i vzhledem k tomu, že se blíží zima. Konkrétně zmínil protivzdušnou obranu, dělostřelectvo, ale i munici.

Na jednání ministrů obrany NATO v bruselském sídle aliance má Ukrajinu zastupovat ministr obrany Rustem Umerov. Na programu schůzky, která potrvá do čtvrtka, je dnes také zasedání Rady NATO-Ukrajina, jakož i jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu, tedy zástupců desítek zemí, které dodávkami zbraní podporují zemi bránící se ruské agresi.

Skupina evropských zemí včetně Belgie aktuálně připravuje pro Ukrajinu dodávky amerických stíhaček F-16. Belgická ministryně obrany Ludivine Dedonderová dnes v rozhlasovém rozhovoru podle agentury Reuters řekla, že její země stroje začne poskytovat od roku 2025.

Web Politico ráno napsal, že do plánů kolem dnešního jednání NATO o Ukrajině se promítá dramatický vývoj na Blízkém východě po eskalaci izraelsko-palestinského konfliktu. Několik diplomatů v Bruselu údajně vyjádřilo obavu, že překvapivý víkendový útok Hamásu by mohl vést k ústupu americké podpory Kyjeva. Americká velvyslankyně při NATO Julianne Smithová nicméně trvala na tom, že Washington se dokáže současně věnovat potřebám obou spojenců.

6:19
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři.

Ruský raketový útok na výcvikové středisko ukrajinské armády zabil tři vojáky a dalších 18 zranil. Na platformě Telegram to v úterý v noci oznámily pozemní síly ukrajinské armády. Prohlášení neuvádí místo útoku, nicméně váleční blogeři podle agentury Reuters zmiňují, že k útoku došlo v Černihivské oblasti.

Ukrajinské úřady již dříve uvedly, že při ruských útocích v noci na úterý a v průběhu dne zahynulo téměř 30 lidí a téměř 100 dalších utrpělo zranění. Sedmnáct obětí a 42 zraněných si vyžádal úder na Bilenkivskou věznici v Záporožské oblasti.

22:00
29. 7. 2025

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

21:15
29. 7. 2025

Šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková, která je považována za důvěrnici ruského prezidenta Vladimira Putina a která čelí západním sankcím kvůli podpoře ruské invaze na Ukrajinu, se v Ženevě ve Švýcarsku účastní konference předsedů zákonodárných sborů. Pozvání Matvijenkové, která podporuje ruské válečné tažení, vyvolalo rozruch ve švýcarských, ukrajinských či německých médiích. Agentura DPA to označila za ruský úspěch, protože ruská média zveřejnila snímky z jejího příletu vládním letounem do Švýcarska a následného uvítání květinami.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa