Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Zpověď plná emocí. Ruský voják prozradil, kdo vyhodil do povětří Kachovskou přehradu

Autor: jch, lig - 
30. září 2023
12:03

Ukrajinská vojenská rozvědka (GUR) nedávno zveřejnila zvukový záznam údajného telefonátu, v němž ruský voják prozradil, že jeho země stojí za červnovým výbuchem přehrady Kachovka. Na nahrávce je hovor mezi ruským vojákem, který měl hovořit z frontové linie na Ukrajině, a neznámou osobou. Co na záznamu stálo, připravil server Newsweek.

Voják na nahrávce podrobně hovoří o velkých explozích na přehradě vodní elektrárny Kachovka v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, které se odehrály 6. června. Následná destrukce způsobila únik nejméně 150 tun motorového oleje do řeky Dněpr a záplavy v několika osadách, které si vyžádaly evakuaci. Ruský prezident Vladimir Putin a další představitelé Kremlu posléze odmítli odpovědnost za incident na přehradě a obvinili z něj Kyjev a jeho spojence. Ukrajina uvedla, že za katastrofou stojí Rusko.

Voják hovořící v telefonátu zveřejněném GUR popírá tvrzení Moskvy a říká, že jeho jednotka byla zasažena vodou poté, co Rusko vyhodilo přehradu do povětří.

„Dostali jsme se do té zk****né vlny, když jsme vyhodili do povětří tu zasr***u přehradu. Ti z nás, kterým se podařilo vyplavat, vyplavali a pak ty zasr**ce v podvlíkačkách sundavali ze stromů,“ je slyšet na zachyceném hovoru.

Ruský voják také uvedl, že se vojenské orgány jeho země snažily bagatelizovat počet osob, které při incidentu ztratily, a tvrdily, že přišly pouze o sedm mužů. V jiné části nahrávky pak upřesnil, že jeho jednotka byla nedávno převelena do Záporoží, tedy oblasti Ukrajiny, kde se boje zintenzivnily poté, co Kyjev v červnu zahájil protiofenzívu.

Podle listu Kyiv Post vojáci, kteří bojovali v Záporoží před jeho příchodem, nezaznamenali úspěch. Dodal, že jeho jednotka toho proti ukrajinské armádě „udělala velmi málo“, a řekl rovněž, že očekává, že válka na Ukrajině bude pokračovat nejméně dva roky kvůli tomu, že kyjevská armáda se brání zuby nehty.

GUR často zveřejňuje zvukové záznamy, které podle ní představují zachycenou komunikaci ruských sil. Tyto hovory obvykle slouží jako příklad nízké morálky okupantů. Minulý měsíc GUR sdílela zvukový záznam, o němž tvrdí, že se jedná o ruského vojáka, který popisuje, že celá jednotka ozbrojených sil jeho země byla „zmasakrována“ ukrajinskou armádou, a též hovor vojáka, který hovořil o plánech, které slyšel, že Kyjev brzy podnikne velký pokus o znovuzískání Krymu.

Válka Rusko vs. Ukrajina
20:54
Dnes

Brazilská vláda nezaručí ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že nebude zadržen, pokud přijede na summit zemí skupiny G20, který se uskuteční příští rok v Riu de Janeiro. Řekl to dnes při návštěvě v Berlíně brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, informovaly agentury EFE a DPA. Brazílie je členem Mezinárodního trestního soudu (ICC), který vydal na Putina zatykač v souvislosti s jeho rolí v zavlékání ukrajinských dětí do Ruska. Rozhodnutí o zadržení ruského prezidenta kvůli zatykači ICC by podle Luly brazilská vláda nechala na justici.

Lula v Berlíně uvedl, že Putin na summit skupiny zemí G20, které Brazílie od začátku prosince na rok předsedá, dostane pozvánku. Dodal však, že nemůže předjímat, zda by ruský prezident byl zatčen v případě, že by do Ria de Janeiro skutečně přiletěl. "O tom nerozhoduje hlava státu, ale justice," uvedl brazilský prezident. Lula přitom ještě v září tvrdil, že není možné, aby byl Putin při návštěvě Brazílie kvůli zatykači ICC zadržen.

20:11
Dnes

Slovensko nebude dodávat zbraně a munici ze státních a armádních skladů Ukrajině a má zájem pomáhat Kyjevu humanitárně a v civilní oblasti, řekl dnes slovenský premiér Robert Fico v telefonickém rozhovoru se svým ukrajinského kolegou Denysem Šmyhalem. Ten svému slovenskému protějšku řekl, že Ukrajina potřebuje techniku pro odminování, kterou vyrábějí slovenské společnosti. Šéfové vlád podle Kyjeva projednali také spolupráci v oblasti energetiky nebo účast slovenských firem na obnově Ukrajiny.

Fico, který se počtvrté stal předsedou slovenské vlády po vítězství své strany v zářijových volbách, potvrdil svůj odmítavý postoj k vojenské pomoci Ukrajině, která čelí ruské invazi. Za předchozích vlád Slovensko předalo Ukrajině mimo jiné různou vojenskou techniku. „Nevěříme ve vojenské řešení konfliktu na Ukrajině, protože vede jen ke zbytečnému krveprolití bez výsledků,“ napsal dnes Fico na sociální síti.

19:38
Dnes

Úřad městské části Prahy 1 uložil 19 lidem, které v březnu zadržela policie, když chtěli z historické budovy Národního muzea strhnout vlajku Ukrajiny, tisícikorunové pokuty. Další z tehdy zadržených dostal napomenutí. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Střet s policií před budovou muzea se odehrál během protivládní demonstrace na Václavském náměstí.

Až na jednu výjimku, kterou se v odvolacím řízení zabývá pražský magistrát, jsou všechny případy uzavřené pravomocně, uvedl server. Tisícikorunové pokuty uložené ve správním řízení potvrdila mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová. Podle zákona pokuta mohla být až 10.000 korun.

Incident se odehrál 11. března při demonstraci nazvané Česko proti bídě. Někteří její účastníci se chtěli dostat do budovy muzea ve snaze sundat vlajku Ukrajiny, vyvěšenou na znamení solidarity se zemí čelící ruské agresi. Střetli se při tom s policejními těžkooděnci, jejichž výzvy k odchodu neuposlechli.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud