Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Propaganda se činí: O Kimovi u Putina vznikl oslavný dokument. Pomohou Rusům dodávky z KLDR?

Autor: DVL, swp - 
20. září 2023
17:42

Podle předsedy sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Marka Milleyho Severní Korea pravděpodobně nepřinese Rusku takovou vojenskou podporu, která by ve válce na Ukrajině mohla udělat nějakou změnu. „Udělalo by to rozdíl? Ohledně toho jsem skeptický. Pochybuji, že by to bylo rozhodující,“ okomentoval Milley. Informovaly o tom britské noviny The Mirror. O setkání dvou diktátorů navíc vyšel také dokument. Mapuje návštěvu Kim Čong-una od 10. do 19. září.

Severní Korea pravděpodobně nepřinese Rusku dostatečnou vojenskou podporu na to, aby ve válce na Ukrajině došlo k nějaké změně, prohlásil nejvýše postavený americký generál Mark Milley při svém příjezdu do Norska, kde se účastnil jednání NATO ohledně konfliktu. Uvedl také, že nedávné setkání prezidentů Vladimira Putina a Kim Čong-una může vést k tomu, že Moskva dostane náboje ze sovětské éry. 

Generál dodal, že není jasné, kdy by dodávky munice byly uskutečněny a kolik by jich bylo. „Udělalo by to rozdíl? Ohledně toho jsem skeptický. Pochybuji, že by to bylo rozhodující,“ okomentoval Milley.

Mezi zahraničními vládami a odborníky se množí spekulace, že Kim by na oplátku od Putina pravděpodobně požadoval pokročilé zbraně nebo technologie. Milley a jeho protějšky v rámci NATO budou v nadcházejících dnech diskutovat o podpoře Ukrajiny a dalších regionálních otázkách obrany.

Generál se také nechal slyšet, že ruské síly „ztrácejí více a více půdu pod nohama a celé Rusko trpí kvůli dopadům ekonomických sankcí a diplomatické izolaci“. Zdůraznil, že Ukrajina potřebuje další zbraně a vybavení a její partneři budou v následujících dnech diskutovat o řešení situace.

Jednání NATO probíhají v době, kdy ukrajinská protiofenziva pomalu postupuje, ale ne tak rychle, jak se očekávalo. Lídři v Kyjevě mezitím lobbují za pokročilejší zbraně včetně raket dlouhého doletu.

O setkání vyšel i dokument

O cestě Kim Čong-una do Ruska a jeho summitu s Vladimirem Putinem byl natočen i propagandistický dokument. Odvysílala ho ve středu severokorejská státní televize KRT. 

V dokumentu se například objeví příjezd obrněným vlakem, přátelské potřesení rukou mezi oběma diktátory, prohlídka Vladivostoku, návštěva kosmodronu a další. Dokument trvá hodinu a půl a zahrnuje období od 10. do 19. září. Na závěr sevekorejského diktátora vítají zpátky doma dívky s květinami.

13:44
Dnes

„Česko dokázalo přijmout největší počet ukrajinských uprchlíků na obyvatele, za to jsme rádi, ale zmenšuje to naše možnosti přijmout někoho dalšího. Nelegální migrace je navíc i obchodování s lidským neštěstím, musíme s ní aktivně bojovat. Rakousko patří k zemím, které nejvíce zasáhla, a jsem rád, že v Evropské unii postupujeme společně,“ uvedl dnes premiér Petr Fiala (ODS) při tiskovce během návštěvy Vídně.

Kancléř Nehammer označil český přístup k ukrajinským migrantům za impozantní. „Chtěl bych vyjádřit respekt za to, co Česká republika dokázala, a také za její boj proti (nelegální) migraci, která masivně ohrožuje bezpečnost EU,“ sdělil.

13:00
Dnes

Kamiony, které se snaží dostat z Polska na Ukrajinu, čekají teď na hraničním přechodu Hrebenne-Rava Ruska deset dnů. Dnes to podle agentury PAP řekla Malgorzata Pawlowská z policie ve městě Tomaszów Lubelski.

Ode dneška se pro prázdné kamiony ve směru z Ukrajiny do Polska otevřel přechod Uhryniv-Dolhobyczów, který běžně slouží jen pro autobusy a osobní auta. Velké hraniční přechody už téměř měsíc blokují autodopravci, kteří protestují proti konkurenci z Ukrajiny.

Pawlowská řekla, že před hraničním přechodem Hrebenne se táhne sedmdesátikilometrová kolona, v níž stojí kolem 870 kamionů. Policie na hlavních silničních tazích vedoucích k přechodu řídí dopravu. U přechodu Dorohusk-Jahodyn řidiči čekají asi pět dnů.

Ukrajinská pohraniční stráž dnes ráno uvedla, že ukrajinští celníci odbavili několik desítek prázdných kamionů jedoucích do Polska na přechodu Uhryniv-Dolhobyczów.

11:36
Dnes

Ruský generál Vladimir Zavadskij, který byl zástupcem velitele 14. armádního sboru, byl zabit na Ukrajině, uvedl dnes gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev podle ruských a zahraničních médií.

O zabití sedmého ruského generála ve válce proti Ukrajině informovala minulý týden stanice BBC s odvoláním na několik ruských zdrojů, generálova smrt ale až dosud nebyla potvrzena z úředních míst. Gubernátor podle listu Kommersat uvedl, že generálmajor Zavadskij zahynul „na bojovém stanovišti v oblasti speciální vojenské operace“. Další podrobnosti neuvedl.

BBC připomněla, že čtyři ruští generálové, Andrej Suchoveckij, Vladimir Frolov, Kanamat Botašev a Roman Kutuzov, zahynuli během prvních čtyř měsíců války. Následoval přesně rok bez potvrzených ztrát vysokých ruských důstojníků. O další generály začalo Rusko přicházet od letošního června, kdy začala ukrajinská protiofenziva. Od léta do konce listopadu zahynuli další dva ruští generálové, náčelník štábu 35. vševojskové armády generálmajor Sergej Gorjačev a zástupce velitele Jižního vojenského okruhu generálporučík Oleg Cokov.

Zobrazit celý online

Video  Propaganda z KLDR: Dokument detailně líčí a opěvuje návštěvu Kima u Putina  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud