Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Šéf Sněmovny ocenil Ukrajince (98), který bojoval s nacisty. „Šokující,“ čílí se židovský spolek

Autor: ČTK - 
25. září 2023
13:16

Předseda dolní komory kanadského parlamentu Anthony Rota se omluvil, že při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kanadě vzdal hold 98letému ukrajinskému imigrantovi, který za druhé světové války bojoval na straně nacistů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Rota na pátečním zasedání parlamentu uvítal kanadského občana ukrajinského původu Yaroslava Hunku a ocenil ho jako „ukrajinsko-kanadského veterána druhé světové války, který bojoval za nezávislost Ukrajiny proti Rusům, a ukrajinského a kanadského hrdinu“.

Ocenění Hunky z úst předsedy Poslanecké sněmovny odsoudila v neděli židovská organizace pro lidská práva Přátelé Střediska Simona Wiesenthala a vyzvala Rotu k omluvě. (Rotovy) výroky „ignorují fakt, že Hunka byl členem 14. granátnické divize SS, nacistické jednotky, jejíž zločiny proti lidskosti během holokaustu jsou dobře zdokumentované,“ uvedla organizace. „To, že válečný veterán, který sloužil v nacistické jednotce, byl v parlamentu oceněn potleskem vstoje, je šokující,“ dodala organizace.

Divize SS Galizien, což bylo označení pro 14. granátnickou divizi SS, byl útvar původně vytvořený z haličských dobrovolníků ukrajinského původu, který bojoval na straně Německa proti Rudé armádě.

Rota se omluvil

Rota se v neděli za své vyjádření omluvil a uvedl, že ocenění ukrajinského rodáka v parlamentu byla jeho iniciativa. Hunka prý totiž pochází z jeho volebního obvodu. „Později jsem se dozvěděl nové informace, takže toho nyní lituji,“ prohlásil. „Především bych se chtěl omluvit židovským komunitám po celé Kanadě a ve světě,“ dodal.

Kanadský premiér Justin Trudeau se od záležitosti distancoval. Uvedl přitom, že on ani ukrajinská delegace nebyli o pozvání Yaroslava Hunky do parlamentu informováni.

Opoziční předák Pierre Poilièvre nicméně vládu kritizoval za „závažnou chybu“. „Odbor protokolu premiérovy kanceláře nese odpovědnost za schvalování všech hostů a programu státních návštěv tohoto typu,“ uvedl šéf konzervativců.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud