Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, sněžení -2°C

Zelenskému a premiérovi Polska bouchly nervy kvůli obilí. Podle Pavla i Čaputové jde o nedorozumění

Autor: ČTK - 
21. září 2023
07:18

Český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vnímají roztržku mezi Polskem a Ukrajinou, která vznikla kolem sporu o vývoz ukrajinského obilí, jen jako nedorozumění. Řekli to dnes novinářům na společném brífinku v Českém národním domě v New Yorku, kde se oba zúčastnili galavečeře u příležitosti 30 let od vzniku samostatné České a Slovenské republiky.

Kyjevu se nelíbí rozhodnutí Varšavy pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí. Stejný krok oznámilo i Slovensko a Maďarsko.

Ukrajina kvůli tomu podala stížnost u Světové obchodní organizace (WTO) a její prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém úterním vystoupení na Valném shromáždění OSN těmto zemím vyčetl, že nepřímo napomáhají Moskvě. Polsko reagovalo předvoláním ukrajinského velvyslance a premiér Mateusz Morawiecki ve středu uvedl, že jeho země „už nedodává Ukrajině výzbroj“.

Čaputová dnes slovenské rozhodnutí o prodloužení embarga na dovoz obilí hájila. „Byli jsme principiální, pokud jde a půjde o pomoc Ukrajině, ale jsme principiální, i pokud jde o ochranu slovenských zájmů. Je to úplně normální a přirozené,“ řekla.

Slovenská prezidentka také uvedla, že o výroku Morawieckého na galavečeru v New Yorku mluvila s polským prezidentem Andrzejem Dudou, který se akce rovněž zúčastnil. Ten podle ní slova premiéra chápal tak, že Polsko nebude poskytovat Ukrajině nové zbraně.

„I vrcholní politici jsou jen lidé a podléhají tlakům, prezident Zelenskyj je pod konstantním tlakem, a kdybychom byli kdokoli v jeho kůži, tak bychom možná ztráceli hlavu častěji než on. Proto nějaké silnější vyjádření vůbec není třeba brát doslova,“ komentoval spor prezident Petr Pavel.

„Já jsem nezaznamenal nic, co by se dalo nazvat nějakou závažnou roztržkou, a to, co bylo řečeno, vůbec nemusí znamenat, že spolupráce a podpora Ukrajiny ze strany Polska by měla snad přestat,“ dodal.

16:47
Dnes

Plánovaná návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina ve Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii dokládá vůli těchto dvou předních hráčů na trhu s energiemi a spojenců USA utužit vztahy s Moskvou, uvedla dnes agentura Bloomberg. Dodala, že ještě v létě se Putin nezúčastnil osobně summitu BRICS v Jihoafrické republice kvůli možnému zatčení na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC). Putinova pozice se podle agentury od té doby ve vícero ohledech zlepšila.

15:51
Dnes

„Dnešní oznámení představuje další malý, ale významný posun v rámci této spolupráce,“ uvedla katarská ministryně pro mezinárodní spolupráci Lulva Chatírová k dohodě o předání ukrajinských dětí z Ruska na Ukrajinu. Agentura Reuters dříve s odvoláním na zdroje napsala, že jednání o propouštění dětí se konala nejméně od letošního dubna.

15:00
Dnes

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně koupila letos přes 300 moderních lůžek pro pacienty. Šlo o 49 lůžek resuscitačních, 17 transportních a 255 standardních pacientských lůžek téměř za 42 milionů korun. Lůžka jsou komfortnější pro pacienty i zdravotnický personál. Stará nemocniční lůžka nepřišla vniveč, putovala na Ukrajinu, sdělila dnes mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Zobrazit celý online

Video  Díky, Česká republiko. Zelenskyj poděkoval videem.  - Twitter Volodymyra Zelenského
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud