Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Bizarní ruská reklama má naverbovat nové vojáky: Láká na ukrajinské majetky

Autor: DVL, swp - 
21. září 2023
21:30

Internetem proletěl ruský reklamní spot, který má naverbovat nové vojáky do války na Ukrajině. Láká na ukrajinské reality, píše server Newsweek

Video o náboru ruské armády, ve kterém vojáci diskutují o tom, jak budou žít v majetku zabaveném v ukrajinských městech, obletěl sociální sítě. 45sekundový klip zobrazuje dva vojáky v zákopu, jak diskutují o vyhlídkách na ukrajinské reality, ke kterým by se po válce mohli dostat. 

Klip začíná dramatickou hudbou a rychle se pohybujícími snímky údajných vojáků s obličeji zakrytými maskami, kteří si prorážejí cestu zákopy uprostřed střelby a kouře. 

Jeden z vojáků s odznakem s nápisem „za mír“ diskutuje s dalším vojákem o částech Ukrajiny, ve kterých by chtěl žít, a naznačuje, že by byly k mání, kdyby došlo k úplné invazi Vladimira Putina

„Nevíte náhodou, kde je Perčesky Pagorby v Kyjevě?“ ptá se jeden voják a odpověď zní: „Je to v centru, bydlí tam moje teta. Je to skvělá čtvrť. Proč?“

„Mám sen, chci si tam koupit byt,“ pokračuje voják. „Válka skončí, vrátíme se do Kyjeva. Přesunu tam svou rodinu.“

Poté se na obrazovce objeví grafika s nápisem „Vyberte si město svých snů“ a záběr zamíří na druhého vojáka, který řekne, že by raději žil v pobřežním městě Oděse: „Protože miluji moře."

13:44
Dnes

„Česko dokázalo přijmout největší počet ukrajinských uprchlíků na obyvatele, za to jsme rádi, ale zmenšuje to naše možnosti přijmout někoho dalšího. Nelegální migrace je navíc i obchodování s lidským neštěstím, musíme s ní aktivně bojovat. Rakousko patří k zemím, které nejvíce zasáhla, a jsem rád, že v Evropské unii postupujeme společně,“ uvedl dnes premiér Petr Fiala (ODS) při tiskovce během návštěvy Vídně.

Kancléř Nehammer označil český přístup k ukrajinským migrantům za impozantní. „Chtěl bych vyjádřit respekt za to, co Česká republika dokázala, a také za její boj proti (nelegální) migraci, která masivně ohrožuje bezpečnost EU,“ sdělil.

13:00
Dnes

Kamiony, které se snaží dostat z Polska na Ukrajinu, čekají teď na hraničním přechodu Hrebenne-Rava Ruska deset dnů. Dnes to podle agentury PAP řekla Malgorzata Pawlowská z policie ve městě Tomaszów Lubelski.

Ode dneška se pro prázdné kamiony ve směru z Ukrajiny do Polska otevřel přechod Uhryniv-Dolhobyczów, který běžně slouží jen pro autobusy a osobní auta. Velké hraniční přechody už téměř měsíc blokují autodopravci, kteří protestují proti konkurenci z Ukrajiny.

Pawlowská řekla, že před hraničním přechodem Hrebenne se táhne sedmdesátikilometrová kolona, v níž stojí kolem 870 kamionů. Policie na hlavních silničních tazích vedoucích k přechodu řídí dopravu. U přechodu Dorohusk-Jahodyn řidiči čekají asi pět dnů.

Ukrajinská pohraniční stráž dnes ráno uvedla, že ukrajinští celníci odbavili několik desítek prázdných kamionů jedoucích do Polska na přechodu Uhryniv-Dolhobyczów.

11:36
Dnes

Ruský generál Vladimir Zavadskij, který byl zástupcem velitele 14. armádního sboru, byl zabit na Ukrajině, uvedl dnes gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev podle ruských a zahraničních médií.

O zabití sedmého ruského generála ve válce proti Ukrajině informovala minulý týden stanice BBC s odvoláním na několik ruských zdrojů, generálova smrt ale až dosud nebyla potvrzena z úředních míst. Gubernátor podle listu Kommersat uvedl, že generálmajor Zavadskij zahynul „na bojovém stanovišti v oblasti speciální vojenské operace“. Další podrobnosti neuvedl.

BBC připomněla, že čtyři ruští generálové, Andrej Suchoveckij, Vladimir Frolov, Kanamat Botašev a Roman Kutuzov, zahynuli během prvních čtyř měsíců války. Následoval přesně rok bez potvrzených ztrát vysokých ruských důstojníků. O další generály začalo Rusko přicházet od letošního června, kdy začala ukrajinská protiofenziva. Od léta do konce listopadu zahynuli další dva ruští generálové, náčelník štábu 35. vševojskové armády generálmajor Sergej Gorjačev a zástupce velitele Jižního vojenského okruhu generálporučík Oleg Cokov.

Zobrazit celý online

Video  Co přinese schůzka Putina a Kima či útok na Sevastopol? Analytik o vývoji války  - Pavlína Horáková, Lukáš Červeny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud