
Ukrajinci zasáhli ruskou ponorku na Krymu. Uniklé snímky ukazují „katastrofické poškození“

Ruská ponorka Rostov na Donu, kterou Ukrajinci zasáhli minulý týden během útoku na přístav Sevastopol na Krymu, utrpěla rozsáhlé škody. Ukazují to její fotografie, které zveřejnili na Telegramu analytici z bezpečnostní komunity Conflict Intelligence Team (CIT). V konstrukci ponorky jsou dvě obrovské díry a oprava nebude snadná – spíše je nemožná.
CIT se specializuje na analýzu ozbrojených konfliktů, pravidelně se věnuje i válce mezi Ukrajinou a Ruskem. Podle týmu byla ponorka během ukrajinského raketového útoku zasažena dvakrát, nejprve bylo zasaženo místo, kde má plavidlo uložená torpéda a pak oblast pro posádku. Podle CIT je tím ponorka vyřazena z provozu minimálně do konce války, což dokazují i zveřejněné snímky.
Tým míní, že oprava sice možná je, ale trvala by několik let a vyžadovala by velké množství peněz. Navíc by musela proběhnout v Petrohradě. Nabízí se tak spíš plavidlo zcela odepsat. Obě varianty jsou pro ruskou stranu špatnou zprávou.
Že se ponorku opravovat nevyplatí, říká i britské ministerstvo obrany. Podle něj ponorka utrpěla „katastrofické poškození“. „Jakékoli úsilí o návrat ponorky do provozu bude pravděpodobně trvat mnoho let a bude stát stovky milionů dolarů,“ napsal resort, který zároveň upozornil, že Rusko má ve své černomořské flotile pouze čtyři ponorky schopné nést rakety. Tato plavidla jsou při jeho snahách v oblasti velmi důležitá a ztráta jedné z nich je zásadní.
Ukrajinci zaútočili na loděnici v Sevastopolu minulý týden, použili rakety Storm Shadow a drony. Kromě ponorky byla zasažena také výsadková loď Minsk, která rovněž po zásahu podle Britů není schopna dál operovat. Obě ruská plavidla se v loděnici nacházela kvůli opravám.
Mychajlo Podoljak, poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského popsal útok na Sevastopol na sítí X jako součást přípravných opatření pro plánované osvobození Krymu, který Rusko nezákonně anektovalo v roce 2014. Podle něj je třeba „vyhnat zbytky ruské černomořské flotily z krymských teritoriálních vod a obnovit status Černého moře jako moře s vnější jurisdikcí“. Ničení ruských válečných lodí tak pravděpodobně bude pokračovat.