Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Ukrajinci zasáhli ruskou ponorku na Krymu. Uniklé snímky ukazují „katastrofické poškození“

Autor: Mii, lig - 
18. září 2023
20:22

Ruská ponorka Rostov na Donu, kterou Ukrajinci zasáhli minulý týden během útoku na přístav Sevastopol na Krymu, utrpěla rozsáhlé škody. Ukazují to její fotografie, které zveřejnili na Telegramu analytici z bezpečnostní komunity Conflict Intelligence Team (CIT). V konstrukci ponorky jsou dvě obrovské díry a oprava nebude snadná – spíše je nemožná.

CIT se specializuje na analýzu ozbrojených konfliktů, pravidelně se věnuje i válce mezi Ukrajinou a Ruskem. Podle týmu byla ponorka během ukrajinského raketového útoku zasažena dvakrát, nejprve bylo zasaženo místo, kde má plavidlo uložená torpéda a pak oblast pro posádku. Podle CIT je tím ponorka vyřazena z provozu minimálně do konce války, což dokazují i zveřejněné snímky.

Tým míní, že oprava sice možná je, ale trvala by několik let a vyžadovala by velké množství peněz. Navíc by musela proběhnout v Petrohradě. Nabízí se tak spíš plavidlo zcela odepsat. Obě varianty jsou pro ruskou stranu špatnou zprávou.

Že se ponorku opravovat nevyplatí, říká i britské ministerstvo obrany. Podle něj ponorka utrpěla „katastrofické poškození“. „Jakékoli úsilí o návrat ponorky do provozu bude pravděpodobně trvat mnoho let a bude stát stovky milionů dolarů,“ napsal resort, který zároveň upozornil, že Rusko má ve své černomořské flotile pouze čtyři ponorky schopné nést rakety. Tato plavidla jsou při jeho snahách v oblasti velmi důležitá a ztráta jedné z nich je zásadní.

Ukrajinci zaútočili na loděnici v Sevastopolu minulý týden, použili rakety Storm Shadow a drony. Kromě ponorky byla zasažena také výsadková loď Minsk, která rovněž po zásahu podle Britů není schopna dál operovat. Obě ruská plavidla se v loděnici nacházela kvůli opravám.

Mychajlo Podoljak, poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského popsal útok na Sevastopol na sítí X jako součást přípravných opatření pro plánované osvobození Krymu, který Rusko nezákonně anektovalo v roce 2014. Podle něj je třeba „vyhnat zbytky ruské černomořské flotily z krymských teritoriálních vod a obnovit status Černého moře jako moře s vnější jurisdikcí“. Ničení ruských válečných lodí tak pravděpodobně bude pokračovat.

Video  Výbuch ruského systému na Krymu: Ukrajinci použili nové střely?  - Ukrajinská vojenská rozvědka
Video se připravuje ...

23:47
2. 10. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme a přejeme vám dobrou noc. Budeme se na vás těšit zase zítra. 

22:45
2. 10. 2023

24letá dcera Ramzana Kadyrovova Ajšat Kadyrovová se stane vicepremiérkou Čečenska. Dříve zastávala funkci ministryně kultury. 

22:09
2. 10. 2023

Ministři všech 27 zemí EU uctili památku ukrajinských obránců u kyjevské Stěny paměti.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud