Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Česká „bestie“ řádí na Ukrajině: Obránci si nemůžou vynachválit český raketomet

Autor: ČTK, lig - 
2. srpna 2023
15:50

Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj zveřejnil video zachycující raketomet RM-70 Vampire české výroby v „dynamické práci" ve službách ukrajinské 110. samostatné mechanizované brigády v boji proti ruským jednotkám okupujícím ukrajinské území. Na generálův příspěvek na facebooku upozornil dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. Citoval také chválu ukrajinských vojáků na tuto zbraň.

„Přijedeme, nachystáme, zaměříme. Tři - čtyři minuty a už jsme připraveni, čekáme na povel pal!“ popsal fungování RM-70 Vampire jeho velitel Pavlo. „Je to opravdu bestiální stroj. Když se odpálí celá salva, vyvolá to dojem, který se prostě nedá převyprávět,“ dodal další člen posádky Ivan.

Deník připomněl, že raketomety RM-70 zavedla československá armáda už v roce 1971, ale stále je to účinná zbraň. Podobně jako ruská verze raketometu BM-21, má odpalovací zařízení na 40 raket ráže 122 milimetrů, ale na rozdíl od ruské verze si veze na obrněném podvozku Tatra dalších 40 raket v nabíjecím zařízení, což zkracuje dobu potřebnou k vypálení další salvy jen na několik minut.

Česká armáda raketomety ze své výzbroje před časem vyřadila. Vyřazené RM-70 ze zásob loni podle dostupných informací poskytla Ukrajině, která se domluvila se zbrojovkou Excalibur Army na dodávkách modernizované verze RM-70 Vampire. Sbírka Dárek pro Putina kromě tanku Tomáš (modernizovaný T-72) koupila i raketomet RM-70 Přemysl.

12:01
Dnes

Státy Evropské unie by se měly vyhnout jednostranným opatřením, která by mohla zvyšovat ceny plynu pro budoucí spotřebitele. Na jednání v Bruselu to uvedl český ministr průmyslu Jozef Síkela. Právě proto chce dnes se svými kolegy z dalších členských států jednat o zrušení poplatku, který Německo vybírá za tranzit zemního plynu přes své území. Ministři ale budou řešit i aktuální situaci ohledně bezpečnosti dodávek a rovněž přípravy na příští zimní období.

Závislost Evropy na ruském plynu byla podle Síkely po dlouhou dobu nástrojem, kterým se ruský prezident Vladimir Putin snažil kontrolovat i vydírat členské státy EU. „Po ruské agresi se Evropa spojila, zkoordinovala své kroky a podařilo se nám tuto zbraň Putinovi odejmout. Musíme ale zůstat pozorní a mít na paměti, že plyn je stále možné použít jako zbraň proti nám,“ dodal český ministr s odkazem na ruskou invazi na Ukrajinu.

11:40
Dnes

Ukrajina v posledních týdnech vyváží značné objemy elektřiny do východní Evropy, což podporuje její příjmy v době, kdy se ukrajinská ekonomika potýká s následky ruské vojenské invaze. Informuje o tom agentura Reuters. Dnes by se podle ukrajinského ministerstva energetiky měl vývoz elektřiny z Ukrajiny díky relativně teplému počasí vyšplhat na nejvyšší úroveň od začátku roku.

Ukrajina začala vyvážet elektřinu krátce před tím, než se v únoru 2022 stala terčem ruské vojenské invaze. V jejím důsledku pak vývoz dočasně pozastavila kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu a obsazení ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny. Loni v dubnu nicméně ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko oznámil obnovení vývozu přebytečné elektřiny do evropských zemí.

V neděli činil export elektřiny z Ukrajiny do východní Evropy 12 200 megawatthodin (MWh). Dnes by měl podle ministerstva energetiky vývoz do Polska, Maďarska, Rumunska, Moldavska a na Slovensko dosáhnout až 13 264 MWh.

11:04
Dnes

Francie zveřejnila takřka kompletní seznam výzbroje, kterou od 24. února 2022 do 31. prosince 2023 poskytla Ukrajině. V souhrnu jde o podporu za víc než 3,8 miliardy eur (přes 96 mld. Kč). Je tam například šest kanonů TRF1, 30 kanonů CAESAR, 38 obrněných vozů AMX10 RC nebo 1,1 milionu nábojů malého kalibru.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa