Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno -1°C

Ruské útoky u Oděsy se nebezpečně přiblížily k Rumunsku. Hrozí odpověď NATO?

Autor: ČTK, DVL, swp - 
31. července 2023
20:25

Útoky Ruska na Oděskou oblast vyvolaly obavy ohledně vypuknutí třetí světové války kvůli tomu, že ruská raketa dopadla jen 183 metrů od Rumunska, které je členem NATO. Experti se obávají, že by to mohlo aktivovat článek 5. Podle nich také hrozí, že by zde v budoucnu mohla působit i Wagnerova skupina. Informoval o tom deník Daily Mail.

Rusko zaútočilo bezpilotními letouny na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, kde byly zničeny sklady s obilím a sedm lidí bylo zraněno, informovala agentura Reuters. Zasažené místo se nachází blízko hranic s Rumunskem, které je členem NATO. Jedná se o místo nejblíže hranicím NATO, na které Rusko podniklo útok. To vyvolává další obavy ohledně třetí světové války. 

„Pro NATO je to obrovská hrozba,“ řekl expert Alp Sevimlisoy a věří, že Vladimir Putin by mohl jít ještě dál, neboť je „velmi možné, že uvidíme Wagnerovu skupinu jako zástupnou sílu“ podél Dunaje, která bude sloužit k dalšímu narušování lodní dopravy. 

Wagnerovci se nyní nacházejí v exilu v Bělorusku, kde jsou již používáni k zastrašování Polska, dalšího člena NATO. „Potřebujeme zajistit, že je dostatečně odradíme, aby to neznamenalo hrozbu pro mezinárodní lodní dopravu,“ řekl Sevimlisoy. 

Bude mít Rusko „nehodu"?

„Putinovy rakety se stále více přiblížují EU a NATO, tím se zvyšuje šance, že Rusko bude mít ‚nehodu‘,“ uvedla Melinda Haringová z think tanku Atlantická rada. 

Pokud se tak stane a ruská raketa přeletí území Rumunska, způsobí to obrovský problém. NATO se bude muset sejít a rozhodnout ohledně článku 5, kdy budou zástupci muset zhodnotit, jestli se jedná o útok na Rumunsko a je třeba zemi bránit. „Byl by to velký problém, kdyby rakety skončily na území NATO,“ řekla Haringová.

Na konci minulého roku se jedna raketa dostala do Polska, zabila dva lidi. V té době se odehrával summit skupiny G20, zpráva znepokojila světové lídry. Nakonec však nedošlo k aktivaci článku 5, neboť se ukázalo, že raketa přiletěla z ukrajinské strany. 

Nyní něco podobného hrozí u Černého moře, nyní však nebudou žádné pochybnosti o tom, že raketu skutečně vyslalo Rusko, neboť na přístavy útočí drony Shaded, které používá jenom tato země. 

22:00
29. 11. 2023

Ukrajinští hackeři spolu s počítačovými experty ukrajinské tajné služby SBU pronikli na portál ruského ministerstva práce a sociální péče a podařilo se jim získat přístup k velkému počtu dokumentů.

Jsou mezi nimi údaje o „speciální vojenské operaci“, jak Moskva nazývá válku Ruska proti Ukrajině, osobní údaje ruských vojáků, hlášení ruskému prezidentovi či osvědčení o množství vydaných protéz. Mnoho informací se týká kolaborantů na okupovaných územích, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze SBU.

Jako důkaz agentura zveřejnila kopie úředně vyhlížejících formulářů týkajících se „zástupce gubernátora“ Chersonské oblasti Vladimira Salda, „premiéra“ oblastní vlády Alexeje Alexejenka či šéfky penzijní správy Naděždy Plitničenkové. „SBU má mnoho nových dokumentů k prostudování,“ řekl zdroj, podle kterého se hackerům podařilo ukořistit 100 terabytů informací.

21:06
29. 11. 2023

Polský ministr zahraničí Szymon Szynkowski vel Senk nepřijede na zasedání OBSE do Skopje. Za důvod bojkotu uvedl stejně jako před ním zástupci Ukrajiny a trojice pobaltských zemí přítomnost šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova.

Své rozhodnutí vysvětlil Szynkowski vel Senk tím, že Rusko je agresorský stát odpovědný za válečné zločiny, a kritizoval, že se ruský šéf diplomacie může účastnit schůzky organizace zaměřené na budování míru a bezpečnosti. „Sdílíme tento postoj; domníváme se, že přítomnost ruského ministra zahraničí u stolu organizace, která má budovat mír a bezpečnost v Evropě, nelze ignorovat,“ dodal.

20:00
29. 11. 2023
!

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) dnes ohlásila časově neomezenou blokádu jediného hraničního přechodu Slovenska s Ukrajinou pro kamiony ve Vyšném Nemeckém.

Protest, který má začít v pátek odpoledne, zdůvodnili snahou o zrušení volného vstupu ukrajinských kamionů na přepravní trh Evropské unie. Současně chtějí podpořit své polské kolegy, kteří dříve v listopadu začali blokovat polsko-ukrajinskou hranici kvůli levné ukrajinské konkurenci. Větší slovenské sdružení silničních dopravců Česmad Slovakia už dříve uvedlo, že se do protestu na hranicích nezapojí.

Zobrazit celý online

Video  Ukrajinistka o postupu Ukrajinců: Proč útočí na Krymský most? A v čem je problém protiofenzivy.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červeny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud