Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Polský prezident Duda: Ukrajina se musí stát členem NATO. Za války to ale nebude

Autor: ČTK, swp - 
11. července 2023
09:07

Polsko si přeje co nejrychlejší začlenění Ukrajiny do Severoatlantické aliance, do konce války s Ruskem se tak ale nestane a na začínajícím summitu NATO ve Vilniusu formální pozvánku Kyjev nedostane. V dnes zveřejněném rozhovoru s německým deníkem Bild to prohlásil polský prezident Andrzej Duda. Řekl také, že v případě klidu zbraní by mohli na Ukrajině působit polští vojáci v rámci mírové mise NATO.

O tom, že by se Ukrajina měla stát součástí aliance, má Duda jasno. „Je v zájmu Polska, aby Ukrajina vstoupila do NATO co možná nejrychleji,“ řekl polský prezident, podle kterého má ukrajinská armáda mnoho zkušeností. „Takové rozhodnutí ale na summitu nepadne,“ poznamenal s tím, že je třeba počkat na konec války.

Duda řekl, že obavám Německa a dalších zemí rozumí. „Pokud by Ukrajina dnes během války byla přijata do NATO, pak by hned požadovala aktivaci článku pět,“ uvedl s odkazem na klíčový bod alianční smlouvy o kolektivní obraně, který útok na jednoho člena považuje za útok proti všem. „Pak by musely ostatní spojenecké státy pomoci Ukrajině se bránit. To by vedlo k válce,“ uvedl.

Duda rovněž hovořil o možné mírové misi polských vojáků na Ukrajině, pokud se Kyjev rozhodne pro mírové rozhovory s Ruskem a pokud bude nasazení západních vojáků dohodnuto. „Pokud to bude rozhodnutí NATO, tak my jako odpovědný člen tomuto rozhodnutí vyhovíme,“ řekl.

K dalšímu vývoji v Rusku a k osudu ruského prezidenta Vladimira Putina po krátké vzpouře šéfa žoldnéřské Wagnerovy soukromé společnosti Jevgenije Prigožina řekl Duda, že možnosti jsou otevřené. „Možné je všechno, tohle je Rusko,“ uvedl s tím, že v zemi jsou různé síly, které se navzájem drží pod kontrolou.

Duda také prohlásil, že čistě z lidského pohledu je mu líto obyčejných ruských vojáků, které Putin posílá na frontu se špatným vybavením, jasným agresorem je ale Rusko. „Rusko bezdůvodně napadlo Ukrajinu. Rusko chce jednoduše dobýt území a podřídit si Ukrajinu. To nesmíme připustit, musí se to zastavit,“ dodal.

17:51
Dnes

Ukrajinská armáda dnes oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Udál se podle ní před několika dny, další podrobnosti ukrajinský generální štáb nesdělil. Podle ukrajinských médií je plavidlo nosičem střel Kalibr, kterými Rusové útočí na ukrajinské území. Moskva se nevyjádřila.

17:20
Dnes

Na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT) a univerzitě v Charkově začal projekt pro ukrajinské studenty, který se zaměří na obnovu současné i poválečné Ukrajiny. Nese název Posilování kapacity a transfer znalostí pro rozvoj postižených oblastí Ukrajiny. Projekt se bude skládat zejména z přednášek pro studenty na Ukrajině nebo ukrajinské studenty, kteří studují v České republice. Informovalo o tom dnes ČVUT v tiskové zprávě.

16:48
Dnes

Moskevský soud dnes v odvolacím procesu zamítl žalobu vězněného opozičního politika a publicisty Vladimira Kara-Murzy kvůli nečinnosti Vyšetřovacího výboru ve věci dvou případů jeho otravy. Tento kritik Kremlu si na základě rozsudku z loňského dubna odpykává 25letý trest za vlastizradu v souvislosti s kritikou ruské invaze na Ukrajinu.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa